Burmistrz Miasta i Gminy Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają na upamiętnianie rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864
W sobotę 11 stycznia 2025 r. muzeum nieczynne
W piątek 27 grudnia 2024 r. w dzienną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 władze i mieszkańcy Wrześni oddali hołd powstańcom. O godz. 18.00 w kościele farnym rozpoczęła się msza św. za poległych w powstaniu, której przewodniczył ks. kan. Mieczysław Kozłowski, dziekan wrzesiński. Następnie na cmentarzu parafialnym przy mogile-pomniku powstańców wielkopolskich odbyła się uroczystość patriotyczna.
INFORMACJA
Zapraszamy do uczczenia 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich można zaopatrzyć się w albumy Kolekcji Wrzesińskiej oraz albumy historyczno-fotograficzne dziedzictwa ziemi wrzesińskiej.
W niedzielę 1 grudnia 2024 r. w zabytkowym kościele parafialnym w Nowej Wsi Królewskiej odbyła się prezentacja wystawy „Królewski kościół – Nowa Wieś pod Wrześnią. Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Nowej Wsi Królewskiej, jeden z najstarszych drewnianych kościołów Wielkopolski”.
W czwartek 28 listopada 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich z wizytą zagościł Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Karol Nawrocki. Towarzyszył mu dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek.
Chętnych chcących poznać ten obiekt, będący najstarszym zabytkiem drewnianym w gminie Września i powiecie wrzesińskim oraz w grupie 10 najstarszych kościołów drewnianych Wielkopolski zapraszamy na prezentację wystawy, która odbędzie się:
- 1 grudnia o godz. 11.30 w kościele parafialny w Nowej Wsi Królewskiej,
- 8 grudnia o godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Wystawie towarzyszy publikacja historyczno-albumowa „Królewski kościół – Nowa Wieś pod Wrześnią” (format A4, papier kreda, 160 stron, fotografie archiwalne i współczesne, dokumenty i mapy, historia miejscowości, patronat królewski, unia z Grabowem Królewskim, opisy kościoła i jego wyposażenia z fotografią albumową).
Projekt i wykonanie: AJT Project