Z „MADONNAMI” U KONSERWATOR
W czwartek 30 listopada 2023 r. wrzesińscy muzealnicy udali się z wizytą do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Złożyli pani Jolancie Goszczyńskiej podziękowania za objęcie patronatem działań muzealnych jakim była wystawa wraz z towarzyszącym jej albumem „Madonny ziemi wrzesińskiej” autorstwa Sebastiana Mazurkiewicza i Krzysztofa Marka Nowaka. W podziękowaniu muzealnicy przekazali egzemplarze albumu. Przy okazji omówione zostały sprawy związane z ochroną zabytków na ziemi wrzesińskiej oraz projektowane zmiany prawne w przepisach dotyczących ochrony zabytków.
W piątek 24 listopada 2023 r. w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich podczas wernisażu „Kiedy byłem dziełem sztuki” zagościli członkowie i pracownicy Klubu Senior+ „WRZOSOWISKO” działającego w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrześni.
UWAGA !
W SOBOTĘ 25 LISTOPADA 2023 R.
EKSPOZYCJA MUZEALNA BĘDZIE NIEDOSTĘPNA DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Sprawa wrzesińska, czyli jak ponad 120 lat temu nazywano Strajk Szkolny Dzieci Wrzesińskich, odbiła się szerokim echem w trzech zaborach. Jednak największy rozgłos o buncie dzieci we Wrześni rozniósł się w Krakowie, w zaborze austriackim, gdzie Polacy mieli pewną możliwość publicznego wypowiadania się we własnym języku ojczystym.
Uwaga - muzeum nieczynne w sobotę 18 listopada 2023 r.
10 listopada 2023 r. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości we wrzesińskim muzeum odbyło się uroczyste zakończenie Festiwalu Filmów im. Dzieci Wrzesińskich – konkursu filmowo-fotograficznego skierowanego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych.
Zapraszamy do uczestnictwa w Narodowym Święcie Niepodległości !
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich wraz z Fundacją Dzieci Wrzesińskich upamiętniają swoją działalnością historyczne wydarzenie jakim był strajk szkolny polskich uczniów przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim w latach 1901-1902. Jednym z elementów promocji są seanse filmu „Miasto młodych buntowników”, który opowiada właśnie o tamtych historycznych wydarzeniach.
Szanowni widzowie i czytelnicy wystawy oraz albumu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”!
Ostatnie półtora roku poświęciliśmy na realizację projektu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”. Jesteśmy wdzięczni, że tak wiele osób otwarcie przyjęło i wspomogło nasz pomysł na pokazanie i promocję naszego regionalnego wrzesińskiego dziedzictwa kulturalnego i religijnego jakim są wizerunki maryjne uwiecznione w obrazach i ikonach znajdujących się w 44 obiektach sakralnych na terenie ziemi wrzesińskiej (tereny należące do powiatu wrzesińskiego w przeszłości i obecnie).
W niedzielę 22 października 2023 r. wzięliśmy udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Oddaliśmy hołd Polakom pomordowanym w zbrodniach wojennych przez niemieckiego okupanta jesienią 1939 r. Znicze zapłonęły w miejscach pamięci pod budynkiem dawnego więzienia sądowego (ul. Sądowa) i przy zbiorowej mogile pomordowanych Polaków na cmentarzu parafialnym (ul. Gnieźnieńska).
Projekt i wykonanie: AJT Project