UWAGA! W sobotę 23 grudnia 2023 r. Muzeum nieczynne
Zapraszamy na obchody Narodowego Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2023 r.
godz. 17.00 - cmentarz parafialny, upamiętnienie wrzesińskich bohaterów powstania przy pomniku Powstanców Wielkopolskich;
godz. 19.00 - Wrzesiński Ośrodek Kultury - projekcja filmu "Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim", reż. A. Wojtkowiak
GALA PRZEGLĄDU KSIĄŻKI KRAJOZNAWCZEJ I TURYSTYCZNEJ
W piątek 1 grudnia 2023 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się Gala 31 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Organizatorem przeglądu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w ramach którego realizatorem jest Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie we współpracy z Komisją Krajoznawczą Zarządu Głównego PTTK, Wielkopolskim Klubem Publicystów Krajoznawczych oraz Oddziałem PTTK „Mazowsze”.
Radomice niegdyś stanowiły część wsi Strzyżewo. Najstarsza wzmianka o Strzyżewie pochodzi z 1386 r., kiedy to król Władysław Jagiełło darował je oraz Czerniewo (Czerniejewo) i Rakowo wojewodzie kaliskiemu Sędziwojowi Pałuce z Szubina. Odtąd stale dzieliła losy dóbr czerniejewskich.
Leżący w sercu Wielkopolski, na Równinie Wrzesińskiej, w rozlewiskach Źrenicy dziś Moskawą zwaną, w miejscu dawnego wczesnopiastowskiego grodu od 60 lat funkcjonuje Rezerwat Archeologiczny – jeden z najstarszych w Polsce – założony przez Bogdana Kostrzewskiego. Miejsce to, uważane przez wielu za gniazdo piastowskiego rodu, pielęgnuje, promuje i propaguje historię narodzin polskiej państwowości. Prowadzone są tutaj badania naukowe: archeologiczne, konserwatorskie, historyczne.
Z „MADONNAMI” U KONSERWATOR
W czwartek 30 listopada 2023 r. wrzesińscy muzealnicy udali się z wizytą do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Złożyli pani Jolancie Goszczyńskiej podziękowania za objęcie patronatem działań muzealnych jakim była wystawa wraz z towarzyszącym jej albumem „Madonny ziemi wrzesińskiej” autorstwa Sebastiana Mazurkiewicza i Krzysztofa Marka Nowaka. W podziękowaniu muzealnicy przekazali egzemplarze albumu. Przy okazji omówione zostały sprawy związane z ochroną zabytków na ziemi wrzesińskiej oraz projektowane zmiany prawne w przepisach dotyczących ochrony zabytków.
W piątek 24 listopada 2023 r. w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich podczas wernisażu „Kiedy byłem dziełem sztuki” zagościli członkowie i pracownicy Klubu Senior+ „WRZOSOWISKO” działającego w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrześni.
UWAGA !
W SOBOTĘ 25 LISTOPADA 2023 R.
EKSPOZYCJA MUZEALNA BĘDZIE NIEDOSTĘPNA DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Sprawa wrzesińska, czyli jak ponad 120 lat temu nazywano Strajk Szkolny Dzieci Wrzesińskich, odbiła się szerokim echem w trzech zaborach. Jednak największy rozgłos o buncie dzieci we Wrześni rozniósł się w Krakowie, w zaborze austriackim, gdzie Polacy mieli pewną możliwość publicznego wypowiadania się we własnym języku ojczystym.
Uwaga - muzeum nieczynne w sobotę 18 listopada 2023 r.
Projekt i wykonanie: AJT Project