Spotkanie z XIX-wieczną Wrześnią

dodane: czwartek 9 stycznia 2014

30 grudnia Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich gościło wrzesińskiego historyka-regionalistę, Mariana Torzewskiego i rzeszę zainteresowanych najnowszą książką jego autorstwa "Ziemia wrzesińska pod zaborem pruskim. Czasy i ludzie". Grono miłośników oblegało autora, prosząc o dedykację. Słowem – udana promocja.
- Marian Torzewski jest, śmiało mogę tak powiedzieć, najczęstszym gościem muzeum. Regularnie i chętnie korzysta ze zbiorów, pracując nad kolejnymi publikacjami – przedstawił autora gospodarz spotkania, Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor muzeum.
Autor, zanim przeszedł do prezentacji, bardzo szczegółowo opowiedział o swojej miłości do historii - przede wszystkim ziemi wrzesińskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć ciekawych anegdot i dykteryjek.
- Mówią o mnie często „nauczyciel z liceum”. Przepracowałem tam 20 lat, ale czuję się przede wszystkim absolwentem tej szkoły i zawsze będę miał do niej sentyment - mówił Marian Torzewski.
Opowiadając o swojej najnowszej książce, historyk wskazał, iż jest to publikacja bardziej popularna niż naukowa.
- Pisząc książkę, sam uczyłem się nowych rzeczy, gdyż wiele słów używanych w XIX-wiecznych źródłach, dzisiaj wyszło już z użycia - dodał.
Publikacja jest z pewnością nowatorskim podejściem do tematu historii XIX-wiecznej Wrześni, gdyż podejmuje tematy sanitarno-higieniczne czy historie rabunków i kradzieży sprzed ponad 100 lat.
Najnowsza książka Mariana Torzewskiego została wydana nakładem Muzeum Regionalnego we Wrześni i tam jest też do nabycia. (muz)

Fotorelacja: