Śladem mieszczańskich kamienic

dodane: piątek 28 lutego 2014

„Mieszczańskie kamienice Wrześni i Miłosławia” – to tytuł wystawy fotograficznej, na którą składają się prace słuchaczy Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wernisaż oraz towarzysząca mu prezentacja albumu fotograficznego odbyły się 26 lutego w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Wrzesińscy seniorzy miejską architekturą zainteresowali się kilka lat temu przy okazji tworzenia albumu poświęconego drewnianym kościołom ziemi wrzesińskiej.

- Często codziennie przechodzimy obok kamienic, nie zauważając bardzo ciekawych detali. Ja również pewne rzeczy dopiero zobaczyłam na monitorze komputera, przy obróbce zdjęć – mówiła Barbara Kostecka, jedna z autorek.
Spotkanie otworzyli Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni oraz Eugeniusz Paterka, prezes Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie każdy z autorów krótko opowiedział o swoich wrażeniach związanych z przygotowaniem albumu.
Na publikację składa się około 300 odbitek, prezentujących wrzesińskie i miłosławskie kamienice. Słowo wstępne do publikacji napisał lokalny historyk, Marian Torzewski.
Podczas wernisażu padła propozycja dla historyków, by stworzyć monografię poświęconą historii wrzesińskich kamienic.
- Odpowiadając na apel, chciałbym zaprosić do muzealnego archiwum. Posiadamy dokumenty dawnej policji budowlanej. Znajdują się tam interesujące informacje poświęcone miejscowej architekturze – dodał S. Mazurkiewicz. (muz)