Hołd dla Żołnierzy Wyklętych

dodane: piątek 7 marca 2014

W sobotę, 1 marca we Wrześni po raz pierwszy odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające powojenne, antykomunistyczne podziemie niepodległościowe zorganizował Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, przy udziale Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Miejskie obchody święta rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w kościele farnym, której przewodniczył proboszcz ksiądz kanonik Mieczysław Kozłowski.
Po zakończeniu Eucharystii odbyła się krótka prelekcja dr. Piotra Kucharskiego „Należna pamięć Niezłomnym”.
- Musimy sobie uświadomić, z kim mieli do czynienia Żołnierze Wyklęci – z totalitarnym aparatem komunistycznym, po to by lepiej zrozumieć ich walkę.
Naukowiec w wystąpieniu nakreślił również sylwetki najważniejszych postaci powojennego podziemia niepodległościowego – rotmistrza Witolda Pileckiego oraz ppłk Łukasza Cieplińskiego, prezesa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wskazując także, jak w bestialski sposób obeszli się z nimi komunistyczni oprawcy.

Główna część uroczystości odbyła się przy Domu Kadena (dawna siedziba PZPR i UB) obok pomnika zamordowanych przez komunistów patriotów ziemi wrzesińskiej. Wzięło w niej udział około 200 osób.
- Stoimy w miejscu obok domu rodziny Kadenów. To właśnie tutaj po wojnie mieściło się biuro Urzędu Bezpieczeństwa, w którym torturowano i zamęczono mieszkańców ziemi wrzesińskiej. Pomnik powstał w 1990 roku z inicjatywy Solidarność Polskich Kombatantów. Bardzo często przechodzimy koło tego miejsca. Mamy nadzieję, że przez te obchody będziemy pamiętać i wspominać "Żołnierzy Wyklętych" – powiedział Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Przy pomniku wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze złożyły oficjalne delegacje władz samorządowych, parlamentarnych, organizacji społecznych oraz kibice Lecha Poznań z FC Września. Kibice zapewnili także efektowną oprawę wizualną uroczystości. Na ogrodzeniu przy pomniku zawiesili symbol Polski Walczącej z napisem będącym mottem niektórych oddziałów Żołnierzy Wyklętych „Śmierć wrogom Ojczyzny”, a także w trakcie odśpiewywania hymnu zapalili race.
Warto dodać iż przy pomniku wartę honorową wystawiła Grupa Rekonstrukcyjna „Niezłomni 1945”.
(muz)