Wernisaż nestora fotografii

dodane: środa 19 marca 2014

To, że sztuką jest nie tylko fotografia, lecz także rozmowa o niej, pokazał Janusz Nowacki. Wernisaż fotografii „Pejzaże z drogi do ciszy” cenionego polskiego fotografa odbył się w muzeum regionalnym w piątek, 14 marca.
Janusz Nowacki to znany poznański fotograf specjalizujący się w pejzażu, choć jego debiut fotograficzny w połowie lat 60. ubiegłego wieku poświęcony był portretom muzyków jazzowych . Do jego najsłynniejszych cykli fotograficznych można zaliczyć „Buki”, charakteryzujące się nowatorskimi pionowymi ujęciami oraz „Tatry”, czyli efektowne zdjęcia najwyższych polskich gór. Był założycielem i wieloletnim kuratorem Galerii Fotografii "pf" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Wernisaż we wrzesińskim muzeum obfitował w merytoryczną dyskusję o fotografii i sztuce. Autora oficjalnie przedstawił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, a jego sylwetkę nakreślił wieloletni przyjaciel Jan Potęga, który opowiedział także o nietypowym poznaniu się obu panów.
Obecny na wernisażu wrzesiński fotograf Waldemar Śliwczyński przyznał, iż to właśnie Janusz Nowacki był pierwszym nauczycielem fotografii jego i Ireneusza Zjeżdżałki.
Wystawa fotograficzna Janusza Nowackiego będzie dostępna dla zwiedzających w salach czasowych muzeum do 9 maja. Wstęp wolny. Zapraszamy. (muz)