Kolekcja bursztynu w muzeum

dodane: wtorek 9 września 2014

„Bursztyn bałtycki i żywice świata” to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Na ziemiach obecnej Polski wydobycie bursztynu prowadzono już w starożytności. Słynny bursztynowy szlak łączący Akwileję z Morzem Bałtyckim opisywał już Pliniusz Starszy. Od samego początku złota żywica wydobywana w rejonie Bałtyku uchodziła za luksus, by z czasem stać się polskim towarem eksportowym. Biżuterię z bursztynów nosiły rody szlacheckie, koronowane głowy. Do dziś najwybitniejszym dziełem wykonanym z jantaru jest Bursztynowa Komnata, która zaginęła w 1945 r.
Wystawę we wrzesińskim muzeum poprzedziła prelekcja Katarzyny Kwiatkowskiej, kierownika Działu Bursztynu w Muzeum Ziemi PAN.
Prelegentka mówiła o historii, najważniejszych kolekcjach oraz właściwościach bursztynu.
- Bursztyn po wielu latach zawsze zmienia kolor. Jeśli nie zmienia, to nie jest bursztynem – mówiła Katarzyna Kwiatkowska.
Na wystawie zgromadzony jest zarówno bursztyn bałtycki, jak i żywice z innych rejonów świata, m.in. z Dominikany czy Azji Południowo-Wschodniej. Na zwiedzających największe wrażenie wywarły bursztynowe kolie oraz inkluzje, czyli zatopione w bursztynie owady, sierść ssaków, fragmenty roślin, liczące sobie niekiedy ponad milion lat.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższe dwa miesiące.
Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku oraz w każdą trzecią niedzielę miesiąca. W poniedziałki wstęp wolny; od wtorku do piątku oraz w niedziele bilety w cenie: 1 zł (dzieci i młodzież gimnazjalna), 3 zł (szkoły ponadgimnazjalne) i 5 zł (dorośli). Zapraszamy. (muz)

Fotorelacja: