Świat Azji i Oceanii w muzeum

dodane: wtorek 31 marca 2015

Karolina Sypniewska-Wida, rodem bydgoszczanka, a w zasadzie obywatelka świata, była gościem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Podróżniczka opowiadała o swojej dwuletniej wyprawie do krajów Azji i Oceanii. Karolina Sypniewska-Wida w prelekcji najwięcej uwagi poświęciła Papui Nowej Gwinei. Wyspa na Oceanie Spokojnym jest ojczyzną ponad 200 endemicznych, niespokrewnionych ze sobą języków, spośród których jednym często mówi zaledwie kilkanaście osób.

Przybyli na spotkanie mogli dowiedzieć się o zwyczajach mieszkańców Papui, które dla Europejczyków mogą wydawać się okrutne i niezrozumiałe, jak choćby nacinanie skóry chłopcom czy obcinanie palców u rąk kobietom, które straciły bliską osobę. Okazuje się także, że przysmakiem mieszkańców Papui jest mięso krokodyla, które, zdaniem podróżniczki, smakuje jak połączenie kurczaka i ryby. Z kolei idealny uśmiech Papuasa nie jest bynajmniej mlecznobiały, lecz krwistoczerwony, co jest wynikiem ciągłego żucia liści betelu, które zabarwiają uzębienie na czerwono.

Prelekcji towarzyszyła wystawa fotograficzna oraz artefaktów z rejonu Oceanii, którą można oglądać do 6 maja w salach wystaw czasowych muzeum. Wstęp wolny. (muz)