Edward Likowski – hierarcha urodzony we Wrześni

dodane: wtorek 12 maja 2015

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni okolicznościową wystawą upamiętniło 100. rocznicę śmierci prymasa Polski, arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edwarda Likowskiego, urodzonego we Wrześni w 1836 roku. Inauguracja ekspozycji odbyła się 8 maja w salach wystaw czasowych wrzesińskiego muzeum.
Wrzesińskie obchody 100. rocznicy śmierci abp Edwarda Likowskiego rozpoczęła msza święta odpustowa w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM (fara). Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Robert Kufel, kapłan diecezji zielonogórskiej i autor książkowej biografii prymasa Edwarda Likowskiego.
- Września ma prawo być dumna, że wydała tak znamienitą postać. Prymas Likowski przez całe swoje życie pamiętał o mieście swojego urodzenia i zawsze podkreślał skąd pochodzi. (…) Choć zmarły 100 lat temu prymas Polski Edward Likowski nie został oficjalnie uznany świętym, to możemy być przekonani, iż całym swoim życiem na świętość zasłużył – mówił w homilii ks. Robert Kufel.
Po zakończeniu eucharystii odbyło się otwarcie wystawy poświęconej abp Edwardowi Likowskiemu w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Inaugurując wystawę, dyrektor wrzesińskiego muzeum Sebastian Mazurkiewicz mówił o nietuzinkowej osobowości prymasa Likowskiego.
- Bardzo interesował się historią kościoła unickiego – mówił dyrektor Mazurkiewicz.

Z kolei autor biografii abp Edwarda Likowskiego ks. dr hab. Robert Kufel mówił, iż postacią prymasa zainteresował się trochę przypadkowo, zajmując się biografią jego poprzednika, abp Floriana Stablewskiego.
- Dostrzegłem wtedy, iż przez cały czas przy abp Stablewskim, a później abp Dinderze, stał późniejszy prymas Edward Likowski. Jego postać była wtedy bardzo słabo znana i zbadana, zupełnie niewspółmiernie do jego zasług. Moją książką chciałem zmienić tę sytuację – mówił ks. Robert Kufel.
W inauguracji wystawy oprócz mieszkańców Wrześni uczestniczyli liczni przedstawiciele duchowieństwa w tym sekretarz Prymasa Polski, ks. Przemysław Kwiatkowski, a także członkowie rodziny abp Edwarda Likowskiego.

Wystawa jest całościowym przekrojem przez życie oraz działalność duszpasterską i naukową hierarchy urodzonego we Wrześni.
Na ekspozycji można podziwiać rzadko udostępniane dokumenty, książki oraz artefakty ze zbiorów poznańskiego Archiwum Archidiecezjalnego, Muzeum Archidiecezjalnego, a także biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego prezesem w latach 1895-1915 był abp Edward Likowski. Są między innymi bulla nominacyjna z pieczęcią papieża Leona XIII oraz dokumenty z kancelarii papieży Piusa IX i Leona XIII, a także liczne publikacje książkowe z zakresu historii i duszpasterstwa.
Patronat honorowy nad wrzesińskimi uroczystościami z okazji 100. rocznicy śmierci abp Edwarda Likowskiego objęli: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Z kolei patronami wystawy przygotowanej przez wrzesińskie muzeum są Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. (muz)