Prelekcja o Rzezi Wołyńskiej

dodane: poniedziałek 13 lipca 2015

W 72. rocznicę krwawej niedzieli z 1943 r., czyli bestialskiego mordu dokonanego przez Ukraińców na ludności polskiej mieszkającej na Wołyniu, w czwartek, 9 lipca odbyła się prelekcja w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Organizatorem spotkania było wrzesińskie muzeum oraz Wrzesiński Ruch Patriotyczny. Rozpoczęto od wyświetlenia filmu „Zapomnij o Kresach”, który przedstawiał często dramatyczne relacje naocznych świadków ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Następnie z prelekcją, omawiającą szczegółowo okoliczności i przebieg rzezi wołyńskiej, wystąpił Piotr Szelągowski, działacz kresowy z Poznania. Prelegent, mówiąc o Rzezi Wołyńskiej, wielokrotnie podkreślał iż o tej zbrodni do dzisiaj niechętnie się głośno mówi.
- Gdy rozmawiam z osobami, które były naocznymi świadkami i przeżyły rzeź wołyńską, często mówią, że ich bliscy zostali zamordowani podwójnie, najpierw przez Ukraińców, a później przez zapomnienie – mówił Piotr Szelągowski. Jednak najciekawszym i najbardziej inspirującym momentem spotkania była dyskusja z udziałem zebranych. Na sali obecni byli również dawni mieszkańcy Wołynia, pamiętający straszliwy rok 1943 oraz ich rodziny. Niektórzy po raz pierwszy na forum publicznym mogli podzielić się swoimi dramatycznymi wspomnieniami sprzed 72 lat. (muz)