W piątek 21 czerwca 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się spotkanie autorskie z Włodzimierzem Ignasińskim, działaczem kultury, m.in. współtwórcą Studia Telewizji Osiedlowej Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i autorem książki dla dzieci i nie tylko pt. „Przygody Trzcinki i Smolika”. Autor pochodzi z Wrześni a obecnie działa w północnej Wielkopolsce.
We wtorek 11 czerwca 2024 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich gościło 80 uczniów i 9 nauczycieli biorących udział w queście organizowanym w ramach 4. edycji projektu edukacyjnego „Historia i kultura Żydów. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”. Adiunkt muzealny Szymon Adamczyk zapoznał gości z historią Żydów we Wrześni.
We wtorek 11 czerwca 2024 r. odchodzący z parafii Św. Królowej Jadwigi we Wrześni wikariusz oraz katecheta w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni ks. Leszek Zych spotkał się z Sebastianem Mazurkiewiczem, dyrektorem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Ksiądz wikariusz podziękował za dotychczasową współpracę, m.in. za nadzór i pomoc merytoryczną w projekcie „Wiara i pamięć” dotyczącym upamiętnienia kapłanów-męczenników II wojny światowej z ziemi wrzesińskiej. Mimo, że ks. Leszek odchodzi do Inowrocławia, to nie jest koniec współpracy. Omówiono kolejne działania badawcze mające szczególnie upamiętnić osobę ks. Jana Szlachty, dziekana wrzesińskiego w latach 1933-1941.
Zapraszamy na spotkanie z Włodzimierzem Ignasińskim, działaczem kultury, m.in. współtwórcą Studia Telewizji Osiedlowej Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
W sobotę 8 czerwca 2024 r. w miejscowości Ninino na przedpolach Ryczywołu (pow. obornicki) miała miejsce uroczystość patriotyczna 105. rocznicy przyjęcia przez 4 Pułk Strzelców Wielkopolskich (58 Pułku Piechoty) Świętego Stanisława Kostki za swego patrona. Uroczystość rozpoczęła msza św., zaś po niej nastąpiło odsłonięcie pomnika w postaci tablicy pamiątkowej na głazie narzutowym.
We wtorek 28 maja 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich na spotkaniu autorskim gościliśmy prof. Marka Hendrykowskiego, filmoznawcę, medioznawcę, wykładowcę akademickiego, badacza historii filmu. Profesor przyjechał na zaproszenie Wrzesińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców zaprezentować swoją najnowszą książkę „Wiwat! Saga wielkopolska” mówiąca o wielkopolskim etosie tożsamości i pracy. Moderatorem spotkania był dr Andrzej Byrt, były wiceminister spraw zagranicznych i ambasador RP w Niemczech i Francji.
W piątek 31 maja 2024 r. Muzeum będzie nieczynne
(dzień wolny za pracę w poniedziałek 27 maja 2024 r.)
Zapraszamy w sobotę 1 czerwca 2024 r.
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Wrzesińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Markiem Hendrykowskim.
Wtorek 28 maja 2024 r., godz. 17.30,
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.
W 123. rocznicę wybuchu Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich przedstawiciele społeczności miasta Wrześni oddali hołd protestującym uczniom wrzesińskiej szkoły. Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Dzieci Wrzesińskich złożyli: Senator RP Grzegorz Fedorowicz, przedstawiciele samorządu powiatowego ze Starostą Anitą Kraską, przedstawiciele samorządu miejskiego z wykonującym zadania i kompetencje Burmistrza Miasta i Gminy Września Arturem Mokrackim, komendanci wrzesińskich służb mundurowych policji, straży pożarnej i straży miejskiej, dyrektorzy i uczniowie wrzesińskich szkół SSP nr 1 i SSP nr 2, przedstawiciele Fundacji 1901, przedstawiciele Stowarzyszenia „Projekt Września” oraz wrzesińscy muzealnicy.
W sobotę 18 maja 2024 r. w trzeci dzień Tryptyku Muzealnego odbyła się Noc Muzeów. Podczas wydarzenia goście muzeum wysłuchali dwóch wystąpień dotyczących strat w dziedzictwie kulturowym naszego miasta w czasie II wojny światowej. Sebastian Mazurkiewicz omówił utracone muzealia, archiwalia i dzieła sztuki przeznaczone dla tworzącego się w okresie międzywojennym wrzesińskiego muzeum. Antoni Łęszczak, antykwariusz ze Swarzędza przedstawił jak wyglądały niemieckie grabieże dóbr kultury z majątków ziemskich powiatu wrzesińskiego. Ukazał straty w majątkach w Opieszynie, Nekli, Bardzie, Wódkach, Grabowie, Miłosławiu a także w Gułtowach i Iwnie.
Projekt i wykonanie: AJT Project