W sobotę 21 września 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się otwarcie wystawy zorganizowanej przez Jacka Plutę we współpracy z Czerniejewskim Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pokolenia” dla uczczenia 100-lecie Lasów Państwowych pod hasłem: „Czerniejewskie lasy, przyroda i ludzie – technika pracy leśnika i drwala”.
W dniach 14-15 września w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna odbywał się V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” oraz Gminę Gniezno.
Zapraszamy na wystawę Jacka Pluty oraz Czerniejewskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Pokolenia pt. "Technika pracy leśnika i drwala" w ramach uroczystości z okazji 100-lecia Lasów Państwowych "CZERNIEJEWSKIE LASY - PRZYRODA I LUDZIE".
W sobotę 14 września 2024 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się zorganizowana przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich wycieczka edukacyjna „Klepsydra” – szlakiem cmentarzy i miejsc pochówku znanych i zasłużonych obywateli Wrześni i okolicy”. Na wycieczkę udała się grupa osób nieustraszonych pogodą, zainteresowanych naszym kulturalnym i historycznym dziedzictwem. Uczestnicy zapoznali się z historią miejsc oraz osób pochowanych na cmentarzach oraz miejsc symbolicznych we Wrześni, Bierzglinie, Węgierkach, Otocznej, Sędziwojewie, Grzybowie, Jarząbkowie, Czerniejewie i Marzelewie.
W związku z organizacją wystawy „Technika pracy leśnika i drwala” w dniach 17-21 września 2024 r.
• ekspozycja muzealna będzie nieczynna
• biuro muzeum pracuje w godz. 13.00-21.00
1 września 2024 r. obchodziliśmy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W ten dzień spotkaliśmy się w miejscu pamięci przy ul. T. Kościuszki 1a, gdzie 10 września 1939 r. niemiecki agresor dokonał pierwszej zbrodni wojennej w naszym mieście mordując niewinnego 19-letniego Tadeusza Müllera, który przechodził niedaleko kościoła ewangelickiego. Ciało zamordowanego porzucono na śmietniku cmentarza ewangelickiego. Niemiecki okupant nie pozwolił na jego pochówek. Pogrzebu Müllera dokonano dopiero po zakończeniu wojny w październiku 1945 r. Spoczął w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej.
Zapraszamy na wycieczkę terenową w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Od dzisiaj w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich dostępna jest publikacja Jerzego Dąbrowskiego pt. „68 Pułk Piechoty w garnizonie Września”. Jest to trzecie, uzupełnione, wznowienie wydawnictwa o wrzesińskim pułku.
W sobotę 31 sierpnia 2024 r. muzeum nie pracuje (dzień wolny z pracę w niedzielę 1 września 2024 r. w związku z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz ze spotkaniem autorskim)
Zapraszamy na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2024 r.
O godz. 18.00 oddanie hołdu w miejscu straceń na terenie byłego cmentarza ewangelickiego przy ul. T. Kościuszki. Następnie zapraszamy na spotkanie z Jerzym Dąbrowskim, autorem publikacji „68. Pułk Piechoty w Garnizonie Września”. Spotkanie odbędzie się w historycznym budynku koszar – obecnie ZSZ nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich.
Projekt i wykonanie: AJT Project