SYMBOLE POWSTANIA STYCZNIOWEGO

dodane: piątek 20 stycznia 2023

SYMBOLE POWSTANIA STYCZNIOWEGO

22 stycznia 1863 r. na terenie Królestwa Polskiego, pod zaborem rosyjskim wybuchło powstanie narodu polskiego przeciw panowaniu moskiewskiemu. Ideą zrywu było wyzwolenie dawnych ziem Rzeczypospolitej, gdzie jedność mają stanowić narody Polski, Litwy i Rusi (dziś używamy terminu Ukraina). Idea ta miała swoje odbicie w symbolice powstańczej.

Herb Rzeczypospolitej z powstania styczniowego to przedstawione na trójpolowej tarczy: Orzeł Biały (herb Polski), Pogoń (herb Litwy) i Św. Michał Archanioł (herb Rusi). W każdym godle umieszczony jest krzyż i miecz jako symbole wspólnej walki Polaków, Litwinów i Rusinów przeciw Moskalom. Trójpodział ten widoczny jest także na jednej z wersji flag powstańczych, idąc za dawną tradycją kolory oznaczają strony świata gdzie: biały – tj. zachód (Polska), niebieski – wschód (Litwa), czerwony – południe (Ruś czyli Ukraina). Używano też barw tylko polskich, czyli biel i czerwień w konfiguracji dawnej czyli flag czerwono-białych.

Powstańców styczniowych na terenie zaboru rosyjskiego wspomogli także Polacy z zaboru pruskiego. Do walki szli pod polskimi sztandarami, jakie używano w Wielkim Księstwie Poznańskim, czyli flagami czerwono-białymi. Częstym motywem na sztandarach obok orła polskiego był wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.