GOSPODARSKA WIZYTA

dodane: wtorek 24 stycznia 2023

GOSPODARSKA WIZYTA

W piątek 20 stycznia 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich z gospodarską wizytą zawitał Tomasz Kałużny, Burmistrz Miasta i Gminy Września wraz ze swoimi zastępcami Arturem Mokrackim i Karolem Nowakiem. Wrzesińskie muzeum jest samorządową instytucją kultury Miasta i Gminy Września. W jej imieniu bezpośredni nadzór nad placówką sprawuje burmistrz, którego wspomagają jego zastępcy. Wiceburmistrz Artur Mokracki sprawuje nadzór w sprawach działalności kulturalnej, zaś wiceburmistrz Karol Nowak sprawuje nadzór w sprawach dotyczących remontów i inwestycji.

Budynek, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni to dawna Katolicka Szkoła Elementarna „Dzieci Wrzesińskich”. Jej piwnice i parter zbudowano w 1790 r., piętro nadbudowano w 1840 r., zaś oficynę dobudowano w 1903 r. i rozbudowano w latach 1984-1989. To historyczne miejsce, gdzie w 1901 r. rozpoczął się słynny strajk uczniów tej szkoły w obronie nauczania religii w języku polskim. Dyrektor muzeum, Sebastian Mazurkiewicz, czyni zabiegi aby ten historyczny obiekt utrzymać w jak najlepszym stanie.

Na realizowane remonty fundusze przeznacza samorząd Miasta i Gminy Września oraz pozyskiwane są fundusze zewnętrze. W ostatnich latach m.in. odbudowano poddasze wraz z dachem i położeniem nowego betonowego stropu spinającego, wybudowano nową wzmocnioną klatkę schodową, na ciągach komunikacyjnych zamontowano drzwi antywłamaniowe i przeciwpożarowe, wymieniono całą stolarkę okienną, dokonano całościowego remontu elewacji zewnętrznej, dla bezpieczeństwa zamontowano systemy alarmów przeciwpożarowych, antywłamaniowych, gazowych, telewizję dozorową, oddymianie klatek schodowych. Wizytujący obiekt przedstawiciele władz samorządowych zapoznali się z ostatnimi działaniami jakimi były prace remontowe w pomieszczeniach piwnicznych.