PROMOCJA HISTORII STRAJKU DZIECI WRZESIŃSKICH

dodane: piątek 27 stycznia 2023

PROMOCJA HISTORII STRAJKU DZIECI WRZESIŃSKICH

Rozpoczęły się spotkania promujące strajk dzieci wrzesińskich poprzez prezentację filmu oraz konwersacje. Dokumentalny film „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich. W filmie w rolach aktorskich występują Aleksander Machalica, Marcin Trzęsowski, Maciej Bińskowski, Karol Krzeszowiec, Andrzej Moś, jako eksperci udział wzięli Sebastian Mazurkiewicz, Marian Torzewski, Zenon Suchorski, Ewa Mikulska i Jarosław Mikołajczyk. Ze specjalnym udziałem wystąpił prof. Jerzy Bralczyk. Muzykę do filmu skomponował Adam Korzeniowski, dźwięk opracował Marcin Oliński a charakteryzacje i kostiumy przygotowała Jolanta Łobacz. Producentem filmu jest Fundacja Dzieci Wrzesińskich ze wsparciem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Film „Miasto młodych buntowników" otrzymał na XXXVII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSW „Niepokalana 2022" I nagrodę w kategorii filmy dokumentalne fabularyzowane.

W środę 25 stycznia 2023 r. pracownicy Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich zaprezentowali na 3 seansach film w kinie „Baszta” w Środzie Wlkp. Obejrzało go 340 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wlkp. Natomiast w czwartek 26 stycznia 2023 r. z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie udali się Sebastian Mazurkiewicz i Krzysztof Marek Nowak. Gospodarzem spotkania był Jarosław Mikołajczyk. Po prezentacji filmu miała miejsce ciekawa konwersacja dotycząca strajku dzieci wrzesińskich i produkcji filmu. Uczestniczyli w niej m.in. gnieźnieńscy nauczyciele, przewodnicy i dziennikarze.

(fot. Sebastian Uciński)