Z DZIEJÓW MUZEUM

dodane: czwartek 9 marca 2023

Z DZIEJÓW MUZEUM

„Orędownik Wrzesiński” – lokalna gazeta wydawana w okresie międzywojennym we Wrześni nakładem drukarni Andrzeja Prądzyńskiego to znakomite źródło historyczne do poznawania historii regionalnej. Najczęściej korzystają z niego wrzesińscy historycy, ale nie tylko. W 2010 r.  Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich udostępniło Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu brakujące w zbiorach bibliotecznych egzemplarze lokalnej gazety. Tam została wykonana digitalizacja.

„Orędownik Wrzesiński” dostępny jest obecnie elektronicznie w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Natomiast oryginalne egzemplarze spoczywają w muzealnym archiwum w specjalnych pudłach z niekwaśnego trudnopalnego kartonu. Wyjmowane są tylko w wyjątkowych sytuacjach.