Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualności

nasi partnerzy
POZNAJ ZABYTKI SWOJEJ GMINY - KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

POZNAJ ZABYTKI SWOJEJ GMINY - KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

dodane: piątek 16 czerwca 2023

POZNAJ ZABYTKI SWOJEJ GMINY
- KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
Węgierki, ul. Kościelna 1
 
Kościół w Węgierkach to budynek wzniesiony w latach 1907-1911 dla miejscowych niemieckich kolonistów jako zbór gminy ewangelickiej. 6 listopada 1911 roku został poświęcony przez generalnego superintendenta Paula Blaua.

Dawny zbór to obiekt na kamiennym fundamencie, murowany z cegieł, otynkowany. Obiekt zbudowany jest na rzucie prostokąta, z węższym od strony południowej przesuniętym w osi prostokątnym prezbiterium. Nawę przykrywa drewniane pozorne sklepienie kolebkowe, w prezbiterium sklepienie kolebkowe murowane. Budynek nakryty jest dachem namiotowym, kryty dachówką typu „mnich i mniszka”. W południowo-zachodnim narożu nawy stoi masywna pięciokondygnacyjna wieża na rzucie kwadratu nakryta dachem wiciowym zwieńczonym kulą z krzyżem. Na poziomie piętra wieża posiada połączenie z budynkiem pastorówki. Pomiędzy wieżą a prezbiterium znajduje się zakrystia. Nawę główną poprzedza przedsionek z którego kręcone drewniane schody prowadzą na drewnianą emporę po północnej i zachodniej stronie nawy. W elewacji cokół licowany jest różnobarwnym granitem. Kamienny cokół narasta w części zachodniej. W północnej ścianie frontowej znajduje się ryzalit z daszkiem pokrytym blachą. Wewnątrz świątyni wyłożona jest posadzka z płyt ceramicznych.
 
Kościół wpisany jest indywidualnie do rejestru zabytków (nr rej. 2096/A z dnia 12.08.1986) oraz ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków (nr 45.01).

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project