„PIELGRZYMKI” DO MADONN

dodane: sobota 24 czerwca 2023

„PIELGRZYMKI” DO MADONN

W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich od 19 maja 2023 r. dostępna jest do oglądania wystawa pt. „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”. Na wystawie zaprezentowane są wizerunki Matki Bożej jakie znajdują się w 44 obiektach sakralnych na terenie ziemi wrzesińskiej (tereny należące do powiatu wrzesińskiego w przeszłości i obecnie).

Wystawę wraz z towarzyszącym jej albumem przygotowali Sebastian Mazurkiewicz (historyk, teolog, archiwista i muzealnik) oraz Krzysztof Marek Nowak (fotograf, filmowiec, dokumentalista). Prace dokumentacyjne, fotograficzne i archiwalne przygotowujące wystawę oraz album trwały od sierpnia 2022 r. W opisie każdego miejsca przedstawiona jest historia miejsca, opis kościoła, mapka, opis wizerunku Matki Bożej, fotografie przedstawiające kościół współcześnie, fotografia archiwalna, obraz przedstawiony w kontekście, wreszcie same wizerunki Matki Bożej oraz towarzyszące im sukienki i wota.

Cieszy, że wystawa bardzo dobrze została przyjęta przez społeczeństwo ziemi wrzesińskiej i nie tylko. W samym dniu jej otwarcia obejrzało ją 210 osób, zaś w ciągu całego miesiąca zobaczyło ją 652 widzów. Np. w ostatnim tygodniu na wystawie zagościli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Bogumiła Sokołowskiego w Czeszewie w gminie Miłosław. Przy planszy z Madonną z kościoła w Czeszewie wykonali sobie pamiątkowe fotografie. Zaś dzisiaj w sobotę 24 czerwca muzeum na wystawie „Madonny Ziemi Wrzesińskiej” przyjęło 67-osobową pielgrzymkę z parafii w Rokietnicy z archidiecezji poznańskiej.

Zainteresowaniem cieszy się także album towarzyszący wystawie. To wydawnictwo albumowe przygotowane w formacie A4, szyte, w twardej oprawie, na papierze kreda błysk, zawierające 104 strony wraz z 390 fotografiami oraz opisami miejsc i wizerunków maryjnych. Do tej pory rozeszło się już 228 egzemplarzy. Album można zakupić w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Cena jednego egzemplarza – 46,00 zł.

W odpowiedzi na takie duże zainteresowanie wystawą informujemy, że zostanie ona przedłużona do końca wakacji letnich. Równocześnie na wnioski i pytania wielu osób informujemy, że Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, jakie będą odbywały się we wrześniu, przygotuje wycieczkę terenową „Szlakiem Madonn Ziemi Wrzesińskiej”.