NA WZGÓRZU LECHA

dodane: poniedziałek 26 czerwca 2023

NA WZGÓRZU LECHA

W poniedziałek 26 czerwca 2023 r. rozpoczął się cykl wycieczek terenowych, w ramach VI Wrzesińskiego Tygodnia Seniora, przygotowanych przez Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, Wrzesiński Ośrodek Kultury i Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Wycieczki skierowane są dla mieszkańców gminy Września, którzy czują się seniorami.

Podczas pierwszej wycieczki uczestnicy mieli okazję zwiedzić w całości Wzgórze Lecha, czyli Wzgórze Władcy (Pana) w Gnieźnie. Zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia katedry, wnętrze katedry, weszli na taras widokowy wieży oraz zwiedzili ekspozycje Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tutaj szczególną uwagę wrzesińscy seniorzy zwrócili na gotycki tryptyk pochodzący z kościoła pw. św. Mikołaja w Zielińcu oraz na portrety trumienne Gniazdowskich i Ponińskich pochodzące z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława we Wrześni.