POZNAJ ZABYTKI - KOŚCIÓŁ W BARDZIE

POZNAJ ZABYTKI SWOJEJ GMINY
- KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W BARDZIE
Bardo 12

Bardo, wieś 9 km na południowy zachód od Wrześni, na południe od drogi do Środy Wlkp., nad Bardzianką (Bardeczką, zwaną też Wielką). W 1 połowie XIX wieku siedziba obwodu wójtowskiego. Parafia wzmiankowana w 1399 roku. Kościół parafialny znajduje się na niewielkim wzgórzu. Sama nazwa bardo oznaczała w języku staropolskim wzniesienie. Pierwotny kościół parafialny był obiektem drewnianym. Na miejscu pierwszego drewnianego kościoła Ignacy Suchorzewski, właściciel Barda, wystawił nowy murowany kościół. Kamień węgielny wmurowano w 1783 roku.

Kościół to budynek murowany, trzynawowy, zwrócony trójbocznie zamkniętym prezbiterium na północ. Za prezbiterium zakrystia na planie kwadratu. Przy nawach bocznych os wschodu i zachodu znajdują się niewielkie absydy ołtarzowe, sklepione konchowo (w formie muszli). Przy południowej, frontowej fasadzie silnie występujący portyk. Nad nim empora muzyczna. Nawy rozdzielają kolumny. Nad nawą główną sklepienie kolebkowe pozorne, nad bocznymi stropy. Zakrystia sklepiona jest żeglasto na gurtach spływających na narożne pilastry. Chór muzyczny wsparty jest dwiema kolumnami. Na zewnętrz kościół został opilastrowany. Fasada ozdobiona jest spływami i pilastrami oraz zwieńczona trójkątnym frontonem. W głębi frontonu znajduje się portyk z czterema kolumnami, zaś nad nim półkoliste okno. Wszystko zwieńczone jest balustradą. Pozostałe okna posiadają zamknięcie półkoliste. Kościół nakrywa dach dwuspadowy pokryty dachówką, na szczycie z chorągiewką z poprzedniej świątyni, na której widnieje data 1688. Zakrystię przykrywa dach trójspadowy kryty dachówką.

Kościół wpisany jest indywidualnie do rejestru zabytków (nr rej. 950/A z 04.03.1970 r.) oraz ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków (nr 01.01).

opr. Sebastian Mazurkiewicz
foto. Krzysztof Marek Nowak