NARODOWY DZIEŃ POLSKICH DZIECI WOJNY

dodane: niedziela 10 września 2023

NARODOWY DZIEŃ POLSKICH DZIECI WOJNY

10 września 2023 r. to nowo ustanowione święto państwowe Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Na zaproszenie Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego i Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu dr. hab. Rafała Reczka – dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich Sebastian Mazurkiewicz uczestniczył w obchodach tego święta, które miały miejsce w Siedlcu. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja. Po nabożeństwie przy kościele odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego młode więźniarki niemieckiego obozu pracy.

W Siedlcu (pomiędzy Kostrzynem a Neklą) w latach 1941-1945, w miejscowym majątku istniał założony przez Niemców obóz pracy przymusowej „Kinderlager Heimdorf Warthegau”. Uwięziono w nim kilkadziesiąt dziewcząt z okolicznych miejscowości. Wykonywały one tutaj przede wszystkim prace polowe, często ponad swoje siły. Dzieci pozbawione były kontaktu z rodzinami, niezbędnego wyżywienia, warunków do utrzymania higieny oraz edukacji. Jest to jeden z licznych, brutalnych przykładów ekonomicznej eksploatacji Polaków podczas II wojny światowej, która dotykała również najmłodszych.

Prac badawczych nad historią obozu pracy w Siedlcu podjął się Michał Pawełczyk, wrzesiński regionalista, którego ciocia, Maria Osik z domu Wysocka przybywała właśnie w tym obozie.