FOTOGRAFIE Z GARAŻU JANUSZA CHLASTY WE WRZEŚNI

dodane: piątek 15 września 2023

FOTOGRAFIE Z GARAŻU JANUSZA CHLASTY WE WRZEŚNI

W piątek 15 września 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się wernisaż w ramach Festiwalu Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”. Głównym organizatorem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Do festiwalu włączyły się także instytucje kultury i szkoły z terenu, na którym ukazywała się gnieźnieńska gazeta „Przemiany”. Między innymi właśnie do tej gazety Janusz Chlasta (1938-2013) wykonywał fotografie w latach 70., 80. i 90. XX wieku. Są wśród nich fotografie wykonywane we Wrześni. Właśnie fragment tej części twórczości Janusza Chlasty pokazano we wrzesińskim muzeum.

Fotografie na festiwal zostały udostępnione przez Grzegorza Chlastę, syna Janusza. Potężną spuściznę fotograficzną opracował Władysław Nielipiński, gnieźnieński fotografik, popularyzujący fotografię w Wielkopolsce. Opracował, posegregował i zdigitalizował on kilkanaście tysięcy fotografii Janusza Chlasty. W tym zbiorze znajduje się prawie 3 tysiące fotografii dotyczących Wrześni. Dzięki staraniom Waldemara Śliwczyńskiego, wrzesińskiego fotografika oraz Sebastiana Mazurkiewicza z wrzesińskiego muzeum trafiły one do Wrześni. Syn Janusza Chlasty wyraził zgodę na przekazanie do Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich skanów fotografii ukazujących nasze miasto.