HOŁD OFIAROM SOWIECKIEGO TOTALITARYZMU

dodane: środa 20 września 2023

hołd ofiarom sowieckiego totalitaryzmu

Mieszkańcy Wrześni pamiętają o ofiarach II wojny światowej. Zgodnie z wieloletnią tradycją mieszkańcy Wrześni i ziemi wrzesińskiej spotkali się, 17 września na wspólnej modlitwie i uroczystości patriotycznej, by w 84. rocznicę napaści sowieckiej oddać hołd obywatelom Rzeczypospolitej, ofiarom sowieckich zbrodni z lat II wojny światowej.

Uroczystość patriotyczno-religijna rozpoczęła się od mszy świętej w kościele farnym. Po zakończeniu Eucharystii oficjalne delegacje oraz mieszkańcy Wrześni i Ziemi Wrzesińskiej przemaszerowali na cmentarz parafialny, pod Pomnik Katyński, by oddać hołd ofiarom sowieckiego totalitaryzmu. Uroczystość patriotyczną z odśpiewaniem hymnu narodowego oraz Roty poprowadził Szymon Adamczyk, członek Zarządu Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego, a komentarz historyczny przedstawiła Małgorzata Korfini - Stachnik, nauczycielka historii w SSP nr 3 we Wrześni. Prelegentka przypomniała, że 17 września 1939 roku, obok 1 września tego samego roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia zmagającej się z niemieckim najeźdźcą Polsce zdradziecki cios w plecy zadali Sowieci, atakując wschodnie kresy RP. Sowiecka napaść była skutkiem paktu zawartego 23 sierpnia 1939 roku przez dwa totalitarne reżimy – nazistowski i komunistyczny, gdzie w tajnym protokole zapisano plan podziału Europy Środkowej.

W części artystycznej prezentowali się uczniowie z SSP nr 3 we Wrześni oraz LO im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni przygotowani przez Agnieszkę Konopkę - Adamską. Zgodnie z tradycją oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Katyńskim.

Organizatorami uroczystości patriotycznej byli Burmistrz Wrześni, Towarzystwo Unia Wrześnian oraz Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne.