CZERNIEJEWSKA KONFERENCJA O ZIEMIAŃSTWIE

dodane: wtorek 26 września 2023

CZERNIEJEWSKA KONFERENCJA O ZIEMIAŃSTWIE

W sobotę 23 i niedzielę 24 września 2023 r. w pałacu w Czerniejewie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Pomysłodawcą Konferencji jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna a Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

Na wydarzenie złożyło się 17 prelekcji, panel dyskusyjny, projekcja filmu historycznego, sześć wystaw oraz Kiermasz Książki Historycznej i Kiermasz Rękodzieła. Jedną z największych atrakcji Konferencji była wystawa mieczy samurajskich (m.in. pochodzących z XV/XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM!

Jednym z prelegentów był Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, który przedstawił prelekcję pt. „Dobra rycerskie Września we władaniu Ponińskich herbu Łodzia”.