FORUM KRAJOZNAWCZE NA SZLAKU PIASTOWSKIM

dodane: wtorek 3 października 2023

FORUM KRAJOZNAWCZE NA SZLAKU PIASTOWSKIM

W dniach 24-27 września 2023 r. odbywało się XXI Forum Krajoznawcze. Tegoroczne miejsce forum to tereny Szlaku Piastowskiego. Uczestnicy zakwaterowani byli w Karczmie „Lednica”, skąd udawali się poznawać najciekawsze miejsca na Szlaku Piastowskim. Na nasz teren przybyli w środę 27 września.

Rankiem zwiedzili Rezerwat Archeologiczny „Gród w Grzybowie”. Kustosz rezerwatu Sławomir Gronek opowiedział o rezultatach badań archeologicznych, natomiast przewodnik grupy krajoznawców dr Włodzimierz Łęcki przypomniał sprawę początków badań archeologicznych na grodzisku pod koniec XX w.

Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, gdzie krajoznawców oprowadzał Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor placówki muzealnej. Nasze muzeum ugościło przybyszów wrzesińskim lokalnym rarytasem - sznekami z glancem z najstarzej działającej polskiej cukierni „Szwarc”.

Krajoznawców zaciekawiły tablice historyczno-informacyjne zamieszczone w chodnikach na ulicach Wrześni. Szczególną uwagę zwróciła tablica informująca o miejscu urodzenia Jarosława Kukulskiego, polskiego kompozytora, w domu przy ul. Kościelnej.

Kolejnym punktem zwiedzania był Rezerwat Archeologiczny w Gieczu i miejsce zrzutu broni dla Armii Krajowej w Janowie (gm. Dominowo).