105. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919

dodane: czwartek 28 grudnia 2023

105. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919

27 grudnia 2023 r. w 105 r. rocznicę dzienną wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wrześnianie oddali hołd bohaterom walk o niepodległą Ojczyznę. Uroczyste oddanie hołdu odbyło się przy mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej. W mogile tej spoczywają powstańcy, którzy polegli i zmarli z ran odniesionych podczas walk na froncie północnym powstania. Pochowani są tutaj Mieczysław Białecki, Władysław Brzostowicz, Wincenty Dondajewski, Franciszek Grześkowiak, Szczepan Kostrzewski, Stanisław Krotofil, Antoni Łagoda, Sylwester Misiak, Józef Nowakowski, Józef Rzepka oraz nieznany z imienia i nazwiska powstaniec.

Żołnierze powstania, którzy przeżyli w latach następnych na mogiłach poległych powstańców zbudowali pomnik. Projekt wykonał Stanisław Robakowski, były powstaniec. Poświęcenia pomnika dokonano 26 grudnia 1926 r. W 90. rocznicę wybuchu powstania stary pomnik rozebrano i wybudowano nowy według pierwotnego projektu. Odsłonięcia dokonano 28 grudnia 2008 r. W 2018 r. po obu stronach mogiły dołączono tablice z nazwiskami pozostałych poległych powstańców wielkopolskich z terenu ziemi wrzesińskiej. Na tym cmentarzu spoczywa także w odrębnym grobie powstaniec wielkopolski Franciszek Kaźmierczak.

Hołd powstańcom wielkopolskim złożyli: Senator RP Grzegorz Fedorowicz, przedstawiciele samorządu powiatowego Dionizy Jaśniewicz, Starosta Wrzesiński wraz z Waldemarem Grzegorkiem, Wicestarostą Wrzesińskim oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wrzesińskiego Marek Przyjemski z radnymi, przedstawiciele samorządu miejskiego p.o. Burmistrza Miasta i Gminy Września Artur Mokracki z Zastępcą Burmistrza Karolem Nowakiem oraz Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni Bogdan Nowak z radnymi. Dalej Wrzesińscy kombatanci na czele z Prezes Elżbietą Grzegorek. Hołd złożyli przedstawiciele służb mundurowych: Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Następnie bracia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, harcerze Związku Harcerstwa Polskiego hufca „Wrzos”, delegacje wrzesińskich szkół oraz delegacje stowarzyszeń i organizacji społecznych, kulturalnych i politycznych. Tradycyjnie członkowie Stowarzyszenia Kibiców „Lecha” Poznań podczas hymnu państwowego odpalili race.

Podczas drugiej części obchodów we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się projekcja filmu „Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim” w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka. W filmie o tym historycznym wydarzeniu opowiadają: Hanna Lisiak-Góźdź, dr Michał Krzyżaniak, Remigiusz Maćkowiak, Sebastian Mazurkiewicz, Michał Pawełczyk.