ODNALEZIONE NIEZBADANE DOKUMENTY O STRAJKU SZKOLNYM WE WRZEŚNI

dodane: sobota 13 stycznia 2024

ODNALEZIONE NIEZBADANE DOKUMENTY O STRAJKU SZKOLNYM WE WRZEŚNI

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich i Fundacja Dzieci Wrzesińskich przygotowują film pt. „Arcybiskup Florian Stablewski – w walce o narodowe przetrwanie Wielkopolski”. Twórcami filmu są historyk Sebastian Mazurkiewicz oraz fotograf dokumentalista Krzysztof Marek Nowak.

Film ukazywać będzie osobę arcybiskupa Floriana Stablewskiego i jego zaangażowanie w działalność na rzecz przetrwania narodu polskiego w Wielkopolsce pod zaborem pruskim. Ks. Florian Stablewski zanim został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim przez 18 lat pełnił posługę proboszcza we Wrześni (1873-1891).

W trakcie prac przygotowawczych udało się natrafić na niezbadane dotąd dokumenty dotyczące strajku szkolnego we Wrześni. Są wśród nich wewnętrzne kościelne pisma słane w czasie trwania strajku we Wrześni do arcybiskupa Floriana Stablewskiego m.in. przez ks. radcę Mieczysława Łabędzkiego, ówczesnego proboszcza wrzesińskiego, ks. Jana Laskowskiego, wrzesińskiego wikariusza, duchowego przywódcy strajku oraz innych osób związanych ze strajkiem. Jednym z ciekawszych pism jest własnoręcznie napisany przez papieża Piusa X list do arcybiskupa Floriana Stablewskiego dotyczący sprawy wrzesińskiej.

Te ciekawe dokumenty w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu zaprezentował wrzesińskim muzealnikom ks. dr Jan Maria Musielak, zastępca dyrektora archiwum.