PROMOCJA ALBUMU JANUSZA CHLASTY

dodane: wtorek 16 stycznia 2024

PROMOCJA ALBUMU JANUSZA CHLASTY

W sobotę 13 stycznia 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyła się promocja albumu fotografii Janusza Chlasty (1938-2013) pt. „Przemiany 1960 – 1989”. Fotografie zostały udostępnione przez Grzegorza Chlastę, syna Janusza. Potężną spuściznę fotograficzną opracował Władysław Nielipiński, gnieźnieński fotografik, popularyzujący fotografię w Wielkopolsce. Opracował, posegregował i zdigitalizował kilkanaście tysięcy fotografii Janusza Chlasty.

W trakcie spotkania podziękowano osobom, które przyczyniły się do wydania tego albumu. Głos zabrał m.in. Mariusz Forecki, który opracował koncepcję albumu oraz Andrzej Dobosz, który opowiedział o doborze materiałów.

W poprzedzających miesiącach na terenie regionu odbyło się aż 28 wystaw prezentujących potężną spuściznę fotograficzną. Wystawy takie odbyły się m.in. w MOK-u w Gnieźnie, w Bibliotekach Publicznych w Gnieźnie, Kłecku, Witkowie czy Powidzu, na ulicach Gniezna, w Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach oraz w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Na promocji albumu zjawili się goście z Wrześni: fotograficy Waldemar Śliwczyński i Piotr Nowak oraz wrzesińscy muzealnicy.