NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

dodane: środa 6 marca 2024

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
W piątek 1 marca 2024 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym mieście tradycyjnie obchody rozpoczęła msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w kościele farnym. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom organizacji „Zielony Trójkąt”, znajdującą się na ścianie budynku dawnego więzienia przy ul. Sądowej. Pod tablicą zapalono znicze. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Patriotów Ziemi Wrzesińskiej przy zbiegu ul. Fabrycznej i ul. S. Staszica. Tutaj oddano hołd walczącym z systemem komunistycznym przez złożenie wiązanek kwiatów.
Cześć oddali m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatowych: Waldemar Grzegorek, Wicestarosta Wrzesiński, Marek Przyjemski, Przewodniczący Rady Powiatu Wrzesińskiego oraz miejskich Karol Nowak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Września i Bogdan Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni. Podczas odśpiewywania hymnu narodowego członkowie Stowarzyszenia Kibiców „Lecha” Poznań odpalili race.
Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Września, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Społeczny Komitet Upamiętnienie „Żołnierzy Wyklętych” we Wrześni.