Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualności

nasi partnerzy
PAMIĘCI LEONA WESOŁOWSKIEGO ps. „WICHURA” - dzień 1

PAMIĘCI LEONA WESOŁOWSKIEGO ps. „WICHURA” - dzień 1

dodane: sobota 16 marca 2024

PAMIĘCI LEONA WESOŁOWSKIEGO ps. „WICHURA” - dzień 1

W dniach 14 i 15 marca 2024 r. w Strzelnie (powiat mogileński) odbyły się uroczystości żałobne  upamiętniające Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcę organizacji antykomunistycznej „Zielony Trójkąt”.

Leon Wesołowski urodził się 6 kwietnia 1924 r. w Gutowie Małym pod Wrześnią. W czasie II wojny światowej był żołnierzem oddziału Armii Krajowej Obwodu Biała Podlaska dowodzonego przez Franciszka Pliszkę. Na rozkaz Pliszki, wraz z Albinem Piaseckim, wiosną 1945 r. przedostał się w okolice Wrześni. Polecono im organizować oddziały, gromadzić broń i przygotowywać się do ewentualnego powstania przeciwko władzy komunistycznej. W tym czasie Wesołowski posługiwał się fałszywymi danymi osobowymi i występował jako Eugeniusz Bernacki. Razem z Lucjanem Najrzałem ps. „Marynarz”, który powrócił z niemieckiego obozu koncentracyjnego, utworzył antykomunistyczny oddział zbrojny „Zielony Trójkąt”. Grupa działała także pod nazwami oddział WichuryTygrysaHuragana, działał na obszarach powiatów wrzesińskiego, konińskiego, gnieźnieńskiego i mogileńskiego. Po aresztowaniu Najrzała, Wesołowski objął dowództwo w oddziale. Grupa przeprowadziła kilkadziesiąt akcji przeciwko komunistycznej władzy. 21 listopada 1945 r. oddział pod dowództwem Leona Wesołowskiego podjął próbę odbicia z posterunku Milicji Obywatelskiej w Strzelnie aresztowanego członka organizacji Arkadiusza Gazińskiego ps. „Jeleń”. Doszło do zbrojnego starcia między grupą „Zielony Trójkąt”, a funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa z Mogilna. Leon Wesołowski zginął w czasie potyczki na ulicach Strzelna. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Strzelnie w bezimiennym grobie. Zamierzeniem władz komunistycznych było aby pamięć o Leonie Wesołowskim przepadła.

DZIEŃ 1

W czwartek 14 marca 2024 r. w Domu Kultury w Strzelnie odbyła się konferencja poświęcona pamięci Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”. W jej trakcie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Markowicach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzelnie przedstawiając debatę oksfordzką. Na temat popularyzacji pamięci o Leonie Wesołowskim oraz żołnierzach niezłomnych z organizacji „Zielony Trójkąt” wystąpienie przedstawił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. O poszukiwaniach historycznych i trudnym docieraniu do prawdy o losach Leona Wesołowskiego opowiedział Michał Sypniewski, historyk badający podziemie antykomunistyczne.

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project