Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualności

nasi partnerzy
PAMIĘCI LEONA WESOŁOWSKIEGO ps. „WICHURA” - dzień 2

PAMIĘCI LEONA WESOŁOWSKIEGO ps. „WICHURA” - dzień 2

dodane: sobota 16 marca 2024

PAMIĘCI LEONA WESOŁOWSKIEGO ps. „WICHURA” - dzień 2

W dniach 14 i 15 marca 2024 r. w Strzelnie (powiat mogileński) odbyły się uroczystości żałobne  upamiętniające Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcę organizacji antykomunistycznej „Zielony Trójkąt”.

Leon Wesołowski urodził się 6 kwietnia 1924 r. w Gutowie Małym pod Wrześnią. W czasie II wojny światowej był żołnierzem oddziału Armii Krajowej Obwodu Biała Podlaska dowodzonego przez Franciszka Pliszkę. Na rozkaz Pliszki, wraz z Albinem Piaseckim, wiosną 1945 r. przedostał się w okolice Wrześni. Polecono im organizować oddziały, gromadzić broń i przygotowywać się do ewentualnego powstania przeciwko władzy komunistycznej. W tym czasie Wesołowski posługiwał się fałszywymi danymi osobowymi i występował jako Eugeniusz Bernacki. Razem z Lucjanem Najrzałem ps. „Marynarz”, który powrócił z niemieckiego obozu koncentracyjnego, utworzył antykomunistyczny oddział zbrojny „Zielony Trójkąt”. Grupa działała także pod nazwami oddział WichuryTygrysaHuragana, działał na obszarach powiatów wrzesińskiego, konińskiego, gnieźnieńskiego i mogileńskiego. Po aresztowaniu Najrzała, Wesołowski objął dowództwo w oddziale. Grupa przeprowadziła kilkadziesiąt akcji przeciwko komunistycznej władzy. 21 listopada 1945 r. oddział pod dowództwem Leona Wesołowskiego podjął próbę odbicia z posterunku Milicji Obywatelskiej w Strzelnie aresztowanego członka organizacji Arkadiusza Gazińskiego ps. „Jeleń”. Doszło do zbrojnego starcia między grupą „Zielony Trójkąt”, a funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa z Mogilna. Leon Wesołowski zginął w czasie potyczki na ulicach Strzelna. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Strzelnie w bezimiennym grobie. Zamierzeniem władz komunistycznych było aby pamięć o Leonie Wesołowskim przepadła.

DZIEŃ 2

W piątek 15 marca 2024 r. odbyły się uroczystości żałobny ku pamięci Leona Wesołowskiego. O godz. 9.30 przy ulicy Inowrocławskiej odsłonięta została tablica pamiątkowa w miejscu zamordowania „Wichury”. Następnie  w kościele Świętej Trójcy odbyła się msza żałobna, której przewodniczył ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, również badacz i popularyzator historii „Zielonego Trójkąta”. Po nabożeństwie wraz z asystą kompanii honorowej i orkiestry dętej Garnizonu Inowrocław nastąpił przemarsz przez miasto na cmentarz parafialny. Tam odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika Leona Wesołowskiego ps. „Wichura” wraz z apelem poległych i salwą honorową.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego, władz samorządowych powiatu mogileńskiego, gminy Strzelno, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie strzelneńskich szkół oraz mieszkańcy. Organizatorem dwudniowych uroczystości był burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński.

Września ma swoje pierwsze zasługi w upamiętnianiu żołnierzy „Zielonego Trójkąta”. Jako pierwsi przyczynili się to tego bracia Tomasz i Michał Sypniewscy, którzy rozpoczęli badania źródłowe w aktach IPN-u nad tą organizacją antykomunistyczną. Michał Sypniewski w „Museionie Wrzesińskim” (z. 2 z 2013 r.) przedstawił biogramy Lucjana Najrzała i Leona Wesołowskiego. W 2015 r. na gmachu dawnego więzienia została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona „Zielonemu Trójkątowi”. W 2018 r. powstał film dokumentalny w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka pt. „Wichura - Zielony Trójkąt” oraz teledysk w stylu rap „Wichura” w wykonaniu Łukasza Goleni „Opolaka”. Co roku 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy „Wyklętych” Burmistrz Miasta i Gminy Września, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy „Wyklętych” organizują uroczystości patriotyczne, podczas których oddawany jest hołd pod tablicą na murach dawnego więzienia przy ul. Sądowej oraz przy Pomniku Patriotów Ziemi Wrzesińskiej.

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project