MARZANNA DO KOLEKCJI

dodane: środa 27 marca 2024

MARZANNA DO KOLEKCJI

W czwartek 21 marca 2024 r. powtórnie przybyła do Wrześni Magda Hueckel przygotowująca projekt "Kolekcja Wrzesińska 2024". Poprzednim razem odwiedzając Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapoznała się z historiami i ciekawostkami naszego miasta i okolicy przedstawionymi przez dyrektora placówki Sebastiana Mazurkiewicza. Tematy kulturowe, etniczne i historyczne bardzo interesują autorkę projektu. W tym celu wykonała fotografie imprezy „Powitanie Wiosny. Marzanna w Grzybowie” w Rezerwacie Archeologicznym. Dyrektor muzeum obwiózł fotografkę także po innych miejscach gminy Września z ciekawymi historiami, zawitali m.in. do Marzenina, Marzelewa czy Kaczanowa.

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
2009 – Bogdan Konopka
2010 – Andrzej Jerzy Lech
2011 – Mariusz Forecki
2012 – Nicolas Grospierre
2013 – Zbigniew Tomaszczuk
2014 – Katarzyna Majak
2015 – Adam Lach
2016 – Rafał Milach
2017 – Filip Springer
2018 – Zuza Krajewska
2019 - Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke