Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualności

nasi partnerzy
MISA CHRZCIELNA

MISA CHRZCIELNA

dodane: sobota 13 kwietnia 2024

MISA CHRZCIELNA

W niedzielę 14 maja przypada Święto Chrztu Polski. Jest to święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 656.) poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski. Jak napisano w ustawie Święto powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Ze względu na państwowy charakter zachęca się do wywieszenia tego dnia biało-czerwonych flag.
 
Najprawdopodobniej 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest. Wcześniej w 965 r. przybyła do Polski księżna Dobrawa, która została jego żoną. Według legendy wraz z orszakiem czeskiej księżnej do Polski przybył Poraj. Fragment „Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego" Jana Długosza (księga I spisana w 1455 r.), mówi o czeskim księciu Poraju, synu Sławnika, pana na Libicach, który od polskiego księcia Bolesława Chrobrego otrzymał liczne dziedziny i stał się protoplastą rodu Porajów. Poraj był starszym bratem biskupa praskiego Wojciecha, zamordowaneg w 997 r. podczas pełnienia misji chrystianizacyjnej w Prusach.
 
W średniowieczu ród Porajów dzierżył szereg miejscowości w okolicy Wrześni. Natomiast rodowe godło Poraj, zwane obocznie Różą Świętego Wojciecha stało się symbolem naszego miasta. Symbolu tego jako godło używa także arcybiskupstwo gnieźnieńskie.
 
Z mroków średniowiecza zachowały się murowane w szkarpy dzwonnicy kościoła farnego dwie kamienne romańskie misy chrzcielne pochodzące ze starszych, nieistniejących już drewnianych kościołów parafialnych we Wrześni. Są one najstarszym namacalnym zabytkiem czasów historycznych w naszym mieście.

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project