Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualności

nasi partnerzy
ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

dodane: piątek 10 maja 2024

ZAPRASZAMY NA TRYPTYK MUZEALNY

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zaprasza na wydarzenia kulturalne „TRYPTYK MUZEALNY” PAMIĘCI DZIECI WRZESIŃSKICH.
T
rzydniowe wydarzenia kulturalne odbędą się od czwartku 16 maja do soboty 18 maja 2024 r. Wśród wydarzeń będą miały miejsca projekcja filmu „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika, który opowiada o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich. W filmie w rolach aktorskich występują Aleksander Machalica, Marcin Trzęsowski, Maciej Bińkowski, Karol Krzeszowiec, Andrzej Moś, jako eksperci udział wzięli Sebastian Mazurkiewicz, Marian Torzewski, Zenon Suchorski, Ewa Mikulska i Jarosław Mikołajczyk. Ze specjalnym udziałem wystąpił prof. Jerzy Bralczyk. Muzykę do filmu skomponował Adam Korzeniewski, dźwięk opracował Marcin Oliński a charakteryzacje i kostiumy przygotowała Jolanta Łobacz. Producentem filmu jest Fundacja Dzieci Wrzesińskich ze wsparciem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Film „Miasto młodych buntowników" otrzymał na XXXVII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSW „Niepokalana 2022" I nagrodę w kategorii filmy dokumentalne fabularyzowane. Będzie to premiera tego filmu w salach muzealnych. Wcześniej film prezentowany był m.in. w Gnieźnie, Środzie Wlkp., Poznaniu, Koninie, Krakowie i innych miejscowościach. Do tej pory obejrzało go ponad 8,5 tys. widzów.

Drugiego dnia, 17 maja, zapraszamy na otwarcie wystawy „Września czasów wojny”, na której zostaną zaprezentowane wojenne fotografie naszego miasta (część kolekcji liczącej ponad 350 fotografii wojennych), kolekcja Władysława Cichy, artefakty z koryta rzeki Wrześnicy pochodzące z badań z 2015 r. oraz zbiory „Wrzos” Stowarzyszenia Bez Granic Września.

Natomiast trzeciego dnia w sobotę 18 maja zapraszamy w południe do oddania hołdu pamięci uczestnikom Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich poprzez złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Ks. Jana Laskowskiego oraz zapalenie zniczy na grobach weteranów na cmentarzu parafialnym.
Zaś w sobotni wieczór zapraszamy na spotkanie w ramach „Nocy Muzeów” dotyczące wojennych strat w zabytkach wrzesińskich. Swoje wystąpienia przedstawią: Sebastian Mazurkiewicz, który opowie o muzealiach, archiwaliach i działach sztuki gromadzonych w tworzącym się wrzesińskim muzeum a zniszczonych przez Niemców, z kolei Antoni Łęszczak będzie mówił o bezcennych skarbach utraconych przez grabież wojenną z majątków w powiecie wrzesińskim.
 

Galeria

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project