WIWAT ! SAGA WIELKOPOLSKA

dodane: sobota 1 czerwca 2024

WIWAT ! SAGA WIELKOPOLSKA

We wtorek 28 maja 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich na spotkaniu autorskim gościliśmy prof. Marka Hendrykowskiego, filmoznawcę, medioznawcę, wykładowcę akademickiego, badacza historii filmu. Profesor przyjechał na zaproszenie Wrzesińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców zaprezentować swoją najnowszą książkę „Wiwat! Saga wielkopolska” mówiąca o wielkopolskim etosie tożsamości i pracy. Moderatorem spotkania był dr Andrzej Byrt, były wiceminister spraw zagranicznych i ambasador RP w Niemczech i Francji.

Profesor Marek Hendrykowski wraz żoną Małgorzatą Hendrykowską w 2000 r. w archiwum filmowym w Bois-d’Arcy pod Paryżem odkryli najstarszy zachowany polski film fabularny „Pruska kultura”. Film opowiada o germanizacji i odwołuje się do Strajku Dzieci Wrzesińskich oraz wozu Michała Drzymały.

Film obejrzeć można podczas zwiedzania ekspozycji muzealnej w historycznej izbie szkolnej Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.