Uroczysty pochówek kosynierów

dodane: czwartek 9 maja 2013

2 maja minęła 165. rocznica bitwy pod Sokołowem, ostatniego, najbardziej krwawego starcia zbrojnego pomiędzy polskimi powstańcami i regularną armią pruską. Według szacunków historyków, w bitwie zginęło około 300 Polaków i około 50 żołnierzy pruskich.

Fot. Szymon Adamczyk

Podczas walk o folwark poległo 25 powstańców, z czego kilku spłonęło żywcem w owczarni. Pozostali zmarli z odniesionych ran. Tam pochowani, na 164 lata spoczęli w zbiorowej mogile. W listopadzie 2012 roku zespół naukowców dokonał ekshumacji szczątków kosynierów. Ich ponowny pochówek, tuż przy pomniku-kopcu upamiętniającym bitwę pod Sokołowem, zaplanowano na 2 maja 2013 r.

Fot. Krzysztof Kluczyński

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną we wrzesińskiej farze, której przewodniczył ks. płk. Mariusz Stolarczyk, kapelan Parafii Garnizonowej w Gnieźnie. W homilii kapłan podkreślił zarówno wielkie poświęcenie, jak i dojrzałość kosynierów, w zdecydowanej większości bardzo młodych ludzi, którzy gotowi byli do największych ofiar, byleby tylko żyć w wolnym kraju.
Po zakończeniu eucharystii zebrani, oficjalne delegacje, m.in. poseł na Sejm RP Krystyna Poślednia, przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Kaczmarek i Maria Krupecka, wicestarosta Waldemar Grzegorek oraz burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny, poczty sztandarowe i mieszkańcy, wraz Kompanią Honorową 33. Bazy Lotnictwa Wojskowego w Powidzu i Wrzesińską Orkiestrą Dętą, przemaszerowali w uroczystym pochodzie do Sokołowa, pod pomnik-kopiec upamiętniający bitwę pod Sokołowem.

Fot. Szymon Adamczyk

- Tegoroczna uroczystość na polu bitwy jest nieco inna niż wcześniejsze, które odbywały się tutaj już od XIX wieku. Po raz pierwszy w pogrzebie pożegnamy 25 poległych powstańców, którzy zdobywali sokołowski folwark i tym samym oddali swoje życie za wolność ojczyzny – oficjalną uroczystość przed sokołowskim pomnikiem poprowadził Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Obrzęd pogrzebowy odbył się zgodnie z wojskowym ceremoniałem, dlatego też na cześć poległych kompania reprezentacyjna wojska oddała salwy honorowe, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W części artystycznej z krótkim spektaklem wystąpił Teatr Otczapy prowadzony przez Elżbietę Górczyńską.
Uroczystość przy sokołowskim pomniku zakończył wystrzał z armatki Bractwa Kurkowego we Wrześni.
Warto przypomnieć, iż Wojewoda Wielkopolski, jako opiekun miejsc pamięci historycznej, przekazał Urzędowi Miasta i Gminy we Wrześni kwotę 71 tys. zł na rewitalizację pomnika upamiętniającego bitwę pod Sokołowem. Z tych środków przed kopcem zostanie wybudowany nagrobek na miejscu pochówku szczątków polskich powstańców oraz odbudowana brama wejściowa, którą Niemcy zniszczyli w 1940 roku. (muz)