Rekordowy rajd

dodane: poniedziałek 23 września 2013

„Nie od razu Polskę zbudowano” to motto tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, inicjatywy popularyzującej wiedzę z zakresu historii i kultury małych ojczyzn. Po raz piąty w EDD włączyło się Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.
16 września odbył się rajd turystyczno-krajoznawczy dla uczniów. Na trasie uczestnicy „zaliczyli” ważne dla historii Wrześni pomniki, zabytki oraz urzędy. Kierownikiem miejskiej wycieczki był Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Rajd rozpoczął się w miejscu szczególnym, izbie tradycji Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Koszarowej. W tym budynku na początku XX wieku stacjonował niemiecki 46. Pułk Piechoty, a w okresie międzywojennym polski 68. Pułk Piechoty. 27 grudnia 1918 roku zdobycie koszar niemieckich przez powstańców wielkopolskich symbolicznie kończyło we Wrześni okres 125 lat zaborów.
Następnie marszruta wiodła przez Park Dzieci Wrzesińskich, przed pomnik Marii Konopnickiej oraz pałac Ponińskich i Mycielskich na Opieszynie.
- Pałac pierwotnie miał się znajdować na osi łączącej dzisiejszą ulicę Harcerską z amfiteatrem i miał być znacznie bardziej okazały. Jednak tych planów nigdy nie zrealizowano – tłumaczył S. Mazurkiewicz.
Kolejnymi punktami na trasie były urzędy: Urząd Stanu Cywilnego, Starostwo Powiatowe oraz Ratusz. W każdym z nich uczestnicy zostali powitani przez przedstawicieli władz – wicestarostę Waldemara Grzegorka oraz wiceburmistrza Artura Mokrackiego. Samorządowcy opowiedzieli o specyfice swojej pracy, zaś kustosz muzeum nakreślił historię i funkcjonowanie wizytowanych instytucji.
W budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej, siedzibie Muzeum Regionalnego oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, uczniowie obejrzeli krótki film poświęcony historii Wrześni oraz wystawę fotograficzną prac Ireneusza Zjeżdżałki, zorganizowaną w 5. rocznicę śmierci.
Ostatnim punktem na trasie wycieczki była drewniana rzeźba Poraja Sławnikowica, legendarnego założyciela Wrześni.
Rajd miał swój finał na wrzesińskim kempingu. Tam odbyły się konkursy – historyczny oraz plastyczny. Najlepsze zespoły otrzymały dyplomy oraz upominki przygotowane przez Muzeum Regionalne oraz Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, a wszystkie drużyny certyfikaty uczestnictwa i okolicznościowe znaczki.
W tegorocznym rajdzie, który zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku, wzięło udział blisko 180 uczniów ze szkół gminy Września. (muz)

Fotorelacja: