Ogród Kurkowego Bractwa Strzeleckiego założony został w 1924-1925 r. z okazji 70-lecia istnienia stowarzyszenia. Obiekt w całości założony z funduszy braci kurkowych w wys. 70 tys. złotych. Główne wejście do ogrodu prowadziło z ul. Słowackiego. Składało się z bramy wjazdowej z napisem u góry: Strzelnica i ogród Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni. Rok założenia 1854.
TRYPTYK MUZEALNY
ekspozycja dostępna:
15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 18.00-21.00
16 maja 2025 r. (piątek) – godz. 18.00-22.00
17 maja 2025 r. (sobota) – godz. 10.00-11.00
WSTĘP WOLNY !
8 maja świętujemy zakończenie działań wojennych w Europie w 1945 r. Tego dnia wspominamy tych wszystkich rodaków, którzy podczas II wojny światowej walczyli w obronie i wolność naszej Ojczyzny. Tradycyjnie hołd przedstawiciele społeczeństwa ziemi wrzesińskiej oddali przy pomniku 68 pułku piechoty. Aktywnie włączyli się do tego uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich. Dyrektor wrzesińskiego muzeum Sebastian Mazurkiewicz podziękował zebranym za pamięć, jaką wyrażają zgromadzeni podczas uroczystości patriotycznych.
W średniowieczu Września była własnością rodu Porajów, wywodzącego się od czeskiego księcia Poraja Sławnikowica, starszego brata biskupa praskiego Wojciecha, świętego i męczennika. Do dziś miasto posługuje się herbem rodowym Porajów jako swoim godłem.
Zapraszamy na drugi Tryptyk Muzealny.
We wtorek, 6 maja 2025 r. w kościele św. Mikołaja w Zielińcu Piotr Robakowski realizował kolejny odcinek programów o wielkopolskich kościołach drewnianych z cyklu pt. „Kościoły z drewna”. Jest to kontynuacja realizowanego cyklu programów telewizyjnych pt. „Szlakiem drewnianych kościołów”. Programy emitowane były na antenie TVP Poznań w latach 2020-2023. Wśród nich przedstawione zostały wcześniej kościół św. Krzyża na Lipówce we Wrześni oraz kościół św. Andrzeja w Nowej Wsi Królewskiej. Przyszła kolej na prezentację kolejnego drewnianego zabytku sakralnego z naszej okolicy. O tych zabytkowych kościołach i o kościele w Zielińcu opowiadał Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor wrzesińskiego muzeum.
W 2025 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich realizuje projekt pt. „Miejsca pamięci martyrologii narodu polskiego w czasie II wojny światowej na terenie powiatu wrzesińskiego”. W ramach projektu przeprowadzane są badania archiwalne, prace dokumentacyjne oraz prace ewidencyjne z wydarzeniami związanymi z cierpieniem Polaków w czasie II wojny światowej oraz ich upamiętnieniem na terenie naszego powiatu. Jednym z elementów projektu są działania edukacyjne o tych tragicznych wydarzeniach naszej historii.
W piątek 2 maja 2025 r. ekspozycja muzealna Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich będzie czynna od 9.00 do 15.00.
Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości patriotycznej 177. rocznicy Bitwy pod Sokołowem. Początek o godz. 16.00 - msza św. w kościele farnym a po niej przemarsz w towarzystwie Wrzesińskiej Orkiestry Dętej pod pomnik w Sokołowie.
Ze smutkiem i żalem żegnamy zasłużonego historyka i regionalistę oraz patriotę Bolesława Święciochowskiego, który kochał Ojczyznę, a swoją wysoką kulturą urzekał innych. Dzięki niemu do życia naszej wrzesińskiej społeczności powróciły oraz narodziły się uroczystości patriotyczne związane z narodową i lokalną historią.
Informacja:
Ekspozycja muzealna oraz biuro Muzeum będą niedostępne dla gości w dniu 26 kwietnia 2025 r. (sobota) - dzień wolny za święto (Poniedziałek Wielkanocny) przypadające w regulaminowy dzień wolny (poniedziałek).
Projekt i wykonanie: AJT Project