70. rocznica wybuchu II wojny światowej

dodane: poniedziałek 14 września 2009

1 września to bez wątpienia data szczególna dla wielu milionów Polaków. Z pewnością nie ma innego dnia w kalendarzu, który byłby podobnie wielowymiarowy i budził zarówno jak najlepsze i jak najgorsze skojarzenia. Z jednej strony jest to symbol rozpoczęcia nauki czyli inwestycji w przyszłość zaś z drugiej, 1 września, przypomina o najstraszniejszych i najbardziej mrocznych wydarzeniach w dziejach czyli II wojnie światowej, która rozpoczęła się w Polsce 1 września 1939 r.

W łączności z uroczystościami na Westerplatte w samo południe odbyły się w naszym mieście główne obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przy pomniku 68. Pułku Piechoty zgromadzili się kombatanci, w tym uczestnicy Wojny Obronnej 1939, władze samorządowe z burmistrzem Tomaszem Kałużnym i starostą Dionizym Jaśniewiczem na czele.
W trakcie uroczystości prócz tradycyjnego składania wiązanek kwiatów przez oficjalne delegacje pod pomnikiem 68. Pułku Piechoty, burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny złożył uczestnikom Wojny Obronnej wyrazy uznania. Okolicznościowy referat wygłosił Marek Tomaszewski, historyk z SSP nr 1.

Oficjalne obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyły się odśpiewaniem Roty.