Dni Dziedzictwa

dodane: poniedziałek 14 września 2009

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 13 września odbył się spacer Szlakiem zabytków wrzesińskich. Były to drugie organizowane we Wrześni Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegorocznymi organizatorami imprezy byli: Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Sokół”, Urząd Miasta i Gminy Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. W rolę przewodnika po zabytkach i ciekawostkach miasta wcielił się Marian Torzewski, emerytowany nauczyciel historii. Marszruta po mieście rozpoczęła się w parku opieszyńskim, na kole Amfiteatru im. Anny Jantar. W popołudniowym spacerze wzięło udział 46 osób, m.in. z Koła Amazonek, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, harcerze ze szczepu „Wrzos”, członkowie TKKF „Sokół” oraz inni. Spacerowicze poznali m.in. historię parku i pałacu Ponińskich, dawnego Pomnika Wolności, kościoła Świętego Ducha oraz rynku, wzbogaconą legendami. Uczestnicy obejrzeli też nową wystawę w muzeum regionalnym „Swastyka nad miastem. Września w okresie okupacji 1939-1945”, gdzie zapoznali się też z prezentacją medialną, przedstawiającą nieznane dotąd fotografie okupowanej Wrześni, ubarwioną archiwalnymi nagraniami radiowymi i muzyką z tamtego okresu. Następnie poznali historię kościoła farnego i cmentarza parafialnego przy ul. Gnieźnieńskiej. Spacer zakończył się na urokliwej Lipówce, gdzie ostatnim zabytkiem był drewniany kościół Świętego Krzyża. Zaś zwieńczeniem miłego i poznawczego popołudnia było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku na wrzesińskim kempingu.

Zobacz galerię zdjęć.