Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy

Medialne dziedzictwo Wrześni

dodane: piątek 19 września 2014

Po raz kolejny Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku motywem przewodnim EDD było hasło „Od gazety do telewizji – media lokalne jako dziedzictwo kulturalne”.
O dzisiejszych mediach można powiedzieć wiele – informują, zaskakują, bulwersują… Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z roli mediów jako cennych źródeł historycznych, dokumentujących wybrany okres.
Idea, by pokazać gazetę czy też nagranie telewizyjne od strony dokumentu o wartości historycznej, przyświecała Muzeum Regionalnemu we Wrześni.
Wrzesińskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się w dwóch odsłonach – 12 (piątek) i 14 września (niedziela).
W piątek grupa uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów udała się na rajd ulicami Wrześni, śladem obecnych i dawnych redakcji działających na terenie miasta. Przewodnikiem grupy był Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego. Uczniowie mieli okazję odwiedzić redakcje „Przeglądu Powiatowego”, „Wiadomości Wrzesińskich” oraz „Wieści z Ratusza”. Tam w arkana pracy dziennikarskiej wprowadzili ich: Olga Kośmińska-Giera (redaktor naczelna „PP”), Tomasz Małecki (zastępca redaktora naczelnego „WW”) oraz Szymon Krajniak (kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni).
W trakcie spaceru przewodnik przybliżył uczniom sylwetkę Andrzeja Prądzyńskiego (1872-1938), wydawcy, filantropa, działacza społeczno-politycznego oraz historię wydawanych przez niego tytułów – „Orędownika Wrzesińskiego” i „Wici Wielkopolskich”.
Po zakończeniu rajdu w budynku muzeum odbyła się premiera filmu o Andrzeju Prądzyńskim, zrealizowanego przez uczniów z wrzesińskiego Gimnazjum nr 2, placówki oświatowej, której patronuje Prądzyński. Uczestnicy rozwiązali także test wiedzy o lokalnych mediach. Z zadaniami konkursowymi najlepiej poradziły sobie Anna Wardęska z SSP nr 6 oraz Adrianna Nowakowska z Gimnazjum nr 2.
Podczas niedzielnego spotkania nie zabrakło pokazu filmu o Andrzeju Prądzyńskim. Jednak tematem głównym były nagrania Studia Telewizji Osiedlowej z lat 1991-1998.
Obecni byli dziennikarze i realizatorzy STO – Mirosław Jadryszak, Elżbieta Biskup-Kałwak oraz Romuald Pawlak.
- Dla nas, pokolenia Solidarności, ta telewizja była wyrażeniem naszego marzenia o wolności. (…) Robiąc ją mieliśmy zupełną wolność w przekazywaniu naszych opinii – mówili zgodnie.
Obecnie nagrania Studia Telewizji Osiedlowej są doskonałym materiałem obrazującym codzienność Wrześni w latach 90. XX wieku.
Warto dodać, że całość materiałów STO została zdigitalizowana i jest dostępna w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. (muz)

Fotorelacja:














WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project