Ku pamięci ewangelików

dodane: poniedziałek 22 września 2014

19 września w Gonicach na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego odsłonięto obelisk ku czci luteran. Uroczystość miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny.
Przed 1945 rokiem Wrześnię oraz okoliczne miejscowości zamieszkiwała liczna społeczność niemiecka, w większości wyznania ewangelickiego-augsburskiego. Do dzisiaj zachowały się liczne miejsca związane z tą społecznością, jak choćby kościoły, dawniej ewangelickie, a dzisiaj katolickie - pw. Świętego Ducha we Wrześni czy pw. NSPJ w Węgierkach. Przede wszystkim pozostały jednak cmentarze, bardziej lub mniej zaniedbane, a po niektórych tylko ślad.
Jedna z takich nekropolii znajdowała się w Gonicach. Przez długie lata zaniedbane, zapomniane miejsce. 19 września odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego dawny ewangelicki cmentarz.
Monument powstał dzięki staraniom sołtys Gonic Elżbiety Roszak-Krawczyk, samorządu miasta Garbsen w Dolnej Saksonii, wsparciu Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni oraz Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
W trakcie uroczystości głos zabrał dyrektor muzeum Sebastian Mazurkiewicz, który wskazał na bogate dziedzictwo wniesione przez społeczność ewangelicką do historii i kultury Wrześni i okolicznych miejscowości.
O potrzebie pamięci oraz pojednania między narodami mówili burmistrzowie Wrześni oraz Garbsen – Tomasz Kałużny i Hartmut Buttner. Obaj samorządowcy wspólnie odsłonili pomnik. W ceremonii towarzyszyli im: sołtys Gonic Elżbieta Roszak-Krawczyk, fundator obelisku Albrecht Paul Wegener oraz proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu Marcin Kotas. Samą uroczystość odsłonięcia poprzedziła krótka modlitwa ekumeniczna.
Na zakończenie burmistrzowie Wrześni i Garbsen obok obelisku posadzili symboliczny dąb przyjaźni. (muz)