Sebastian Mazurkiewicz Społecznym Opiekunem Zabytków

dodane: wtorek 30 września 2014

Starosta wrzesiński nadał dyrektorowi Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich Sebastianowi Mazurkiewiczowi tytuł Społecznego Opiekuna Zabytków. Oficjalne mianowanie odbyło się w trakcie sesji Rady Powiatu w poniedziałek, 29 września.
Legitymację Społecznego Opiekuna Zabytków wręczył dyrektorowi muzeum starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.
- Decyzja o przyznaniu legitymacji SOZ została podjęta po rekomendacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – powiedział starosta Dionizy Jaśniewicz.
Nowy Społeczny Opiekun Zabytków przedstawił się Radzie Powiatu i powiedział o swojej idei ochrony zabytków.

- Przypuszczam, że większość z państwa zna mój dorobek naukowy dotyczący ochrony zabytków powiatu wrzesińskiego. Jestem dyrektorem placówki muzealnej, która od lat dba o ochronę zabytków ziemi wrzesińskiej. W tej kwestii ważna jest współpraca między instytucjami, dlatego chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę z poszczególnymi jednostkami samorządu powiatowego oraz Urzędem Miasta i Gminy we Wrześni – mówił S. Mazurkiewicz.
SOZ to tytuł przyznawany na podstawie art. 102 ust. 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.) i jest nadawany po pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Społecznym Opiekunem Zabytków może zostać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę oraz dorobek naukowy w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. (muz)