Teatr w Muzeum

dodane: wtorek 30 września 2014

Twórcy z Teatru Nowego w Poznaniu kręcili 27 września w Muzeum Regionalnym sceny do nowego spektaklu.

Sztuką, której fragmenty zarejestrowano we Wrześni jest "Obwód głowy" Zbigniewa Brzozy. Będzie to wyjątkowe przedstawienie, bo w zamiarze reżysera łączyć ma sztukę filmową i teatralną, przeplatając wcześniej nagrane sceny z tradycyjną grą "na żywo".

Wnętrza Muzeum Regionalnego posłużyły do stworzenia klasy szkolnej. Czas jednak został zupełnie zmieniony. Akcja sztuki dzieje się bowiem w 1947 roku. Odpowiednie rekwizyty (w tym także zdobyte dzięki uprzejmość dyrektora muzeum oraz Małgorzaty Korfini-Stachnik) nadały jednak sali odpowiedni wygląd.

Sztuka, stworzona na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka, przedstawiać będzie historię dzieci podwójnie wykorzenionych z własnej tożsamości. Jako niemowlęta, pochodzące z polskich rodzin zostały uznane za aryjskie, odebrane rodzinom i wychowywane w niemieckich domach. Po wojnie postanowiono na nowo przywrócić je społeczeństwu polskiemu. Nie wiedząc kim są, nie znając języka w imię patriotycznej dyrektywy próbują odnaleźć się w tej trudnej sytuacji.

Historia opowiadana przez Zbigniewa Brzoza zmusić ma nas do zastanowienia się nad tym, jak nacjonalistyczne idee działają na jednostkę, jaką cenę przychodzi płacić indywidualności za tłum, jak całość niszczy pojedynczość. Tym bardziej wstrząsając, że opierając się na prawdziwych historiach.

źródło: wrzesnia365.pl