Fotodialogu Września wczoraj i dziś

dodane: poniedziałek 27 października 2014

Niecodzienna i z pewnością oryginalna wystawa została otwarta 25 października w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Ekspozycja przygotowana przez grupę Fotodialog prezentuje dwa spojrzenia na Wrześnię – Franciszka Włosika oraz współczesne. Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem.
Franciszek Włosik został zapamiętany jako wybitny dokumentalista. Jakość wykonanych przez niego zdjęć do dzisiaj budzi podziw i uznanie. Do fotografii mistrza nawiązuje wrzesińska grupa Fotodialog w składzie: Marek Holewiński, Karol Gustaw Szymkowiak, Piotr Nowak, Piotr Górniak i Michał Sobczak. W projekcie „Fotodialog z przeszłością” fotografowie postanowili zmierzyć się z nie lada zadaniem – wykonać niemal identyczne ujęcia, jak Franciszek Włosik przed laty.
Efekty prac współczesnych fotografów zaprezentowano na wystawie, która jest częścią II Wojewódzkiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, koordynowanego przez Władysława Nielipińskiego z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu.
Wernisaż otworzyła Ewa Hoffmann-Skibińska, dokumentalista Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich: - Obok panów z Fotodialogu należałoby powitać Franciszka Włosika, który dzięki temu projektowi stał się nieformalnym członkiem grupy.
O idei wystawy opowiedzieli autorzy.
Wernisaż przyciągnął liczne grono. Goście jeszcze długo po oficjalnej inauguracji przyglądali się fotografiom oraz dyskutowali o zmianach, jakie zaszły we Wrześni.
Wystawa będzie czynna w Muzeum Regionalnym we Wrześni do 12 grudnia. Wstęp wolny. Zapraszamy. (muz)