Murzynowo odkryte na nowo

dodane: poniedziałek 2 lutego 2015

„Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem” to tytuł publikacji Daniela Mikulskiego. Spotkanie z autorem odbyło się w niedzielę, 25 stycznia w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Murzynowo Kościelne, mała miejscowość położona na granicy powiatów wrzesińskiego i średzkiego jest częstym szlakiem komunikacyjnym, szczególnie dla rowerzystów poruszających się w kierunku Miłosławia czy Winnej Góry. Mijając ją często nie zdajemy sobie sprawy z bogatej historii tej miejscowości. Dzieje Murzynowa Kościelnego notabene pierwszej wioski skutecznie ulokowanej na prawie niemieckim (1231 r.) w znaczny sposób przybliżyła publikacja Daniela Mikulskiego. Tytuł publikacji „Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem” nie jest przypadkowy gdyż podobnie jak w innych miejscowościach również w Murzynowie gros historii toczyła się wokół dworu, wójtostwa oraz parafii.

W trakcie spotkania autorskiego Daniel Mikulski przybliżył okoliczności powstania książki, która przygotowywał przez 6 lat. Jest ona owocem wielomiesięcznych kwerend w wielu oddziałach archiwów państwowych i kościelnych.
Jak przyznał autor, absolwent wrzesińskiego liceum i doktorant w Katedrze Terenów Zielonych i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego publikacja powstała z potrzeby przybliżenia historii swojej rodzinnej miejscowości.
Książka „Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem” jest do nabycia w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
(muz)