Września pamiętała o Żołnierzach Wyklętych
dodane: poniedziałek 2 marca 2015Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to najmłodsze polskie święto narodowe ustanowione w 2011 r. Upamiętnia ono polskich żołnierzy i partyzantów, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli przeciwko komunistycznemu terrorowi.
Września po raz drugi uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości było Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”.
Zaczęło się prelekcją Michała Sypniewskiego badacza historii Żołnierzy Wyklętych, „Zielony Trójkąt. Czy wyklęci do dziś?”. Prelegent przedstawił działalność podziemia niepodległościowego na terenie ziemi wrzesińskiej i ich walkę z komunistyczną władzą. Wraz z bratem Tomaszem również historykiem badającym losy żołnierzy niepodległościowego podziemia, zaapelowali o merytoryczną debatę o trudnej, powojennej historii Polski.
Kolejnym etapem uroczystości była msza święta w kościele farnym w intencji wszystkich żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.
Po zakończeniu Eucharystii odbyła się główna część obchodów przed pomnikiem pomordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa patriotów ziemi wrzesińskiej znajdującym się obok dawnej siedziby PZPR. Tam dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, Sebastian Mazurkiewicz przedstawił historie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
Wrzesińskim obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych towarzyszyła publikacja „Żołnierze Wyklęci 1944 – 1963”, która w wersji pdf jest do pobrania na stronie www.muzeum.wrzesnia.pl.