Hołd dla wrzesińskich ofiar wojny

dodane: piątek 4 września 2015

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej miały odmienny przebieg niż w latach ubiegłych. Organizatorzy, czyli Burmistrz Miasta i Gminy Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, postanowili w większym stopniu podkreślić aspekt regionalny tego największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata, oddając hołd cywilnym ofiarom bombardowań niemieckich z początku września 1939 r.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej, przy mogile 37 bezimiennych ofiar bombardowania Wrześni przez Luftwaffe na początku września 1939 r. Łącznie zginęło wtedy ponad 70 osób. Część z nich po identyfikacji spoczywa w grobach imiennych.
- Spotykamy się przy tej mogile i pomniku by oddać hołd tym, którzy zostali zabici lub zmarli w wyniku niemieckich nalotów na nasze miasto we wrześniu 1939 roku. Ofiary bombardowań to zarówno mieszkańcy ziemi wrzesińskiej, jak i uchodźcy ewakuujący się z zachodniej Wielkopolski – mówił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Uczestnicy uroczystości na cmentarzu mieli okazję wysłuchać komunikatu radiowego informującego o wejściu Polski w stan wojny z III Rzeszą, jakże aktualnego do dzisiaj przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z 3 września 1939 r. oraz hymnu Korpusu Ochrony Pogranicza.
Oficjalne delegacje, w tym zastępca burmistrza Wrześni Artur Mokracki, bracia kurkowi, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń oraz wrześnianie złożyli na płycie mogiły wiązanki kwiatów oraz znicze.

Kolejnym punktem uroczystości rocznicowych było spotkanie w muzeum. Tam historycy oraz badacze dziejów lotnictwa z czasów II wojny światowej – Sebastian Mazurkiewicz, Marian Torzewski, Łukasz Łydżba oraz Czesław Kazecki - przedstawili zarówno przebieg nalotów Luftwaffe na Wrześnię oraz efekty swoich badań na ten temat.

W trakcie dyskusji pojawiło się kilka nieznanych szerszemu gronu informacji dotyczących niemieckich nalotów na Wrześnię, m.in. historia o cudownym ocaleniu kilkunastu osób przy ul. Miłosławskiej. (muz)

Fotorelacja:

Fot. Wrzesnia.NaszeMiasto