Promocja książki „Ludność żydowska we Wrześni”

dodane: wtorek 13 października 2009

Serdecznie zapraszamy na promocję książki Leopolda Kostrzewskiego „Ludność żydowska we Wrześni w latach 1919-1939”, która odbędzie się w piątek, 16 października br., w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich w ramach Wrzesińskich Spotkań z Kulturą Żydowską i Muzyką Louisa Lewandowskiego.

okladka

Wydana publikacja jest 12. pozycją z serii Biblioteczki Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego. L. Kostrzewski, emerytowany nauczyciel historii, jest także autorem pierwszej publikacji z Biblioteczki WTK pt. „Legia Ochotnicza Wrzesińska 1920 r.”. autorPonadto współredagował inne pozycje wydawnicze WTK – „Kalendarium Wrzesińskie”, „Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” (dwa wydania). Jest współtwórcą „Z dziejów Wrześni. Szkolne wycieczki historyczne na terenie miasta Wrześni i najbliższej okolicy” oraz podrozdziału o powstaniu wielkopolskim w monografii „Września. Historia miasta”.
Spotkanie promocyjne rozpocznie się o godzinie 15.30 prelekcją Sebastiana Mazurkiewicza, dyrektora muzeum, na temat wielokulturowości miasta Wrześni. Nową pozycję wydawniczą przedstawi Bolesław Święciochowski, prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Książka ta to dzieje wrzesińskich Żydów od średniowiecza do I wojny światowej, szeroko opisane aspekty samej społeczności i gminy wyznaniowej, jej udział w gospodarce miasta oraz losy podczas okupacji hitlerowskiej. W wydaniu zawarta jest także obszerna bibliografia tematu. Pozycja L. Kostrzewskiego jest pierwszą próbą oglądu i analizy udziału ludności żydowskiej w dziejach miasta Wrześni.

Serdecznie zapraszamy!